Optužnica je podignuta za ratni zločin protiv civilnog stanovništva u Dubrovniku u prosincu 1991., a Kovačeviću se stavlja na teret da su postrojbe pod njegovim zapovjedništvom i on osobno ispalili više stotina projektila na dubrovački Stari grad, pri čemu su dva civila izgubila život, a tri ozlijeđena.
Pročitajte i ovo
Ratni zločin
Podignuta optužnica protiv zločinca Travice: Mučio pa ubio osam hrvatskih policajaca i pripadnika HOS-a
Dan dubrovačkih branitelja
Tužna obljetnica na jugu Hrvatske: "Od djeteta sam postao čovjek u par mjeseci"
"Postrojbe pod zapovjedništvom Vladimira Kovačevića i on osobno ispalile su bez izbora cilja više projektila na dubrovački Stari grad. Ubijena su dva civila, a tri su ranjena. Također, potpuno je izgorjelo i razoreno šest povijesnih spomenika koji su pod zaštitom UNESCO-a, a 46 objekata je oštećeno", rekao je novinarima glasnogovornik tužiteljstva Bruno Vekarić.
Beogradski elektronički mediji ističu da je riječ o prvom slučaju koji je Tribunal u Haagu ustupio tužiteljstvu za ratne zločine Srbije, te podsjećaju da je za isti zločin, granatiranje Dubrovnika, Haški tribunal osudio generale JNA Pavla Strugara i Miodraga Jokića na osam, odnosno sedam godina zatvora.
Vladimir Kovačević Rambo uhićen je 25. rujna 2003. godine. Kovačević je bio izravno potčinjen admiralu JNA Miodragu Jokiću i generalu Pavlu Strugaru. Jokić je priznao krivicu za granatiranje Dubrovnika na procesu Slobodanu Miloševiću i osuđen je u Haagu na sedam godina zatvora koje izdržava u Danskoj.
Jokićevo priznanje korišteno je protiv generala Strugara kojega je Haški tribunal osudio na osam godina zatvora.
Optuženi Kovačević nije mogao tijekom postupka pred Haškim tribunalom iznijeti svoju obranu i izjasniti se o krivnji zbog narušenog zdravstavenog stanja, s dijagnozom paranoidne psihoze, izjavio je za radio B 92 njegov odvjetnik Borivoje Borović i najavio zahtjev za psihijatrijskim vještačenjem.
Kovačević je na liječenju na beogradskoj Vojno medicinskoj
akademiji ( VMA), a tužiteljstvo je u optužnici tražilo vještačenje
kako bi utvrdilo kakvo je njegovo stvarno zdravstveno stanje. Tek tada će se vidjeti je li njemu mjesto u pritvoru koji je optužnicom zatražen ili u nekoj zdravstvenoj ustanovi, objašnjavaju u tužiteljstvu.
Bruno Vekarić je za B 92 istaknuo da je predmet značajan za
poziciju Srbije, jer su slike granatiranja Starog grada u Dubrovniku obišle svijet i "nanosile dugo veliku moralnu štetu Srbiji".
Po njegovim riječima "današnja Srbija kroz rad svojih institucija prepoznaje ono što je u njenoj prošlosti bilo loše".