O tome se u Hrvatskoj šuti iako postoje crne brojke, a na razini Europe osam posto osoba starijih od 65 godina, među kojima su većina žene, iskorišteno je i ekonomski prevareno pa su završili kao beskućnici, upozorila je na konferenciji za novinare predsjednica SUH-a Jasna Petrović.
Pročitajte i ovo
Odlučeno
HZMO odlučio povećati nacionalnu naknadu za starije osobe: Pogledajte koliko ona sada iznosi
KORISNICI ZADOVOLJNI
Gradonačelnik Zagreba razgovarao i večerao s beskućnicima iz Prihvatilišta Crvenog križa
poletio za london
FOTO/VIDEO Apokaliptični prizori na mjestu pada aviona, više od 290 poginulih: "Pronađen je preživjeli putnik"
Posljednje riječi
Što znači riječ Mayday, koju je pilot izrekao prije kobnog pada?
Važno je znati
Haraju dijelovima Istre, najgore je u Puli: Ako ih sretnete, ovo je ključno
Različiti pravni instituti, poput doživotnog i dosmrtnog uzdržavanja, često su zlorabljeni, a starije osobe završavaju na cesti, u što su uključene pojedine institucije i nečasni pripadnici socijalne, zdravstvene i pravne struke, iako su ipak najčešće prijevare u samim obiteljima.
Hrvatski zakonodavni okviri su vrlo loši i pogoduju velikim prijevarama kroz ugovor o dosmrtnom uzdržavanju, gdje odmah po potpisivanju ugovora imovina prelazi u vlasništvo navodnog uzdržavatelja koji je vrlo često običan prevarant, rekla je Petrović.
Podsjetila je da su u veljači 2013. zatražili izmjene zakona kako bi se ukinuo institut dosmrtnog uzdržavanja i popravila regulativa ugovora o doživotnom uzdržavanju, za što su dobili podršku Ministarstva socijalne politike i Ureda pučke pravobraniteljice.
Hrvatska nije zemlja za starce
Nadamo se da ćemo u suradnji s Ministarstvom pravosuđa izmjenama zakona pomoći starijim osobama da potraže pomoć i zaštite se od prijevara i zloporaba, kazala je Petrović.
Izvršna koordinatorica projekta, psihologinja Marina Tripović istaknula je kako kampanjom žele pridonijeti poštivanju ljudskih prava i zaštiti starijih osoba od ekonomskog nasilja i diskriminacije, pa će u tom smislu inicirati promjene Zakona o obaveznim odnosima.
Zamjenik predsjednice SUH-a Milan Tomičić pozvao je osobe starije dobi da se posavjetuju prije potpisivanje bilo kakvih ugovora o uzdržavanju, jer je naknadno vrlo teško raskinuti takve ugovore.
Pročelnica zagrebačkog Gradskog ureda za socijalnu zaštitu i osobe s invaliditetom Višnja Fortuna smatra da je Hrvatskoj potreban i pravobranitelj za osobe starije životne dobi.
Na konferenciji su predstavljeni letak i kratki video film s primjerima ekonomskog iskorištavanja osoba starije životne dobi, nakon zagrebačke promocije kampanja se nastavlja u Puli, Osijeku i Splitu. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook