"Mislim da možemo kazati da smo uspjeli izbalansirati zdravstvenu zaštitu naših građana, naše ekonomske interese, financijske interese, pogoditi mentalitet hrvatskog čovjeka i stvoriti pretpostavke za gospodarski oporavak i gospodarski rast", kazao je Plenković, naglasivši da su to bili "temeljni ciljevi" vlade.
Pročitajte i ovo
Reakcija na kritike
Plenković odgovorio srpskoj ministrici: "Neki od Miloševićevih 'adlatusa' još su uvijek aktivni"
Aktualne teme
Plenković: "Ne znamo je li mu Milanović stavio lisice na ruke ili kuglu na noge"
Pandemija COVID-a je "u potpunosti izmijenila agendu međunarodnih odnosa, upravljanja i komunikacija" te je utjecala na "naše zdravlje, naše gospodarstvo, financije i svakodnevni život ljudi u svijetu", istaknuo je Plenković.
"Svatko se u tom procesu nastojao kroz suradnju s drugim državama i organizacijama postaviti da zaštiti zdravlje svojih sugrađana. Isto tako da sačuva gospodarstvo, a u najvećoj mjeri i način života”, dodao je.
Plenković je poručio i da Hrvatska treba iskoristiti činjenicu da je među zemljama koje će u idućem desetljeću dobiti najviše europskih sredstava, što joj daje oslonac za "razvojno desetljeće".
"Hrvatska će u desetljeću pred nama koje je po meni zaista pravo izvorno razvojno desetljeće neopterećeno bilo kojim drugim strateškim ciljevima ili okolnostima koje su nam prijetile u prvih 30 godina hrvatske demokracije, imati na raspolaganju i instrumente i sredstva i političku volju da učini kvalitetniji život svojim sugrađanima", kazao je.
Osvrnuo se i na krizu u Afganistanu po talibanskom preuzimanju vlasti, istaknuvši da si je Hrvatska zadala tri temeljna cilja: omogućavanje povratka hrvatskim državljanima, doprinos stabilizaciji zemlje i djelovanje kako bi se "učinilo sve da ne bude" ponavljanja velikog migracijskog vala poput onog iz 2015./2016.