Ministrica vanjskih poslova Vesna Pusić se na sastanku zajedničkog parlamentarnog odbora Republike Hrvatske i Europske unije u Hrvatskom saboru osvrnula na izvješće o monitoringu u kojem je Vlada dobila 48 ili 51 primjedbu Europske komisije, ovisno kako se zbraja.
Pročitajte i ovo
EU i Mediteran
Šuica o mogućem rješenju demografskih problema: "Ovi mladi ljudi zaslužuju priliku za pošten i pristojan život"
PUTINOVA ESKALACIJA
Europska komisija o ICBM-u ispaljenom na Ukrajinu: "Rusija se igra s nuklearnom prijetnjom"
'Mi smo po toj listi primjedbi napravili nacrt akcijskog plana, koji već imam pred sobom, a u kojem su izvučene sve primjedbe i predložene mjere te institucije koje te mjere moraju provesti', rekla je Pusić te dodala kako se većina primjedbi odnosi na tri ključna poglavlja - tržišno natjecanje, pravosuđe i temeljna prava te pravna sloboda i sigurnost.
>> Europska Komisija: Nije istina da pripremamo novi Marshallov plan
Kod pitanja tržišnog natjecanja glavni problem su četiri brodogradilišta, s tim da je za Kraljevicu odlučeno da ide u stečaj, DIV će uskoro potpisati ugovor za Brodosplit i preostaju 3. maj i Brodotrogir za koje se Vlada obvezala pronaći rješenje najkasnije do sredine lipnja. 'Brodotrogir u ovom slučaju više smatramo dobitkom nego problemom, dok 3. maj ipak zahtjeva dosta veliki angažman i smatra se problemom', pojasnila je Pusić, na što je šef Delegacije EK u Hrvatskoj, veleposlanik Paul Vandoren kazao kako Hrvatska mora što prije riješiti problem brodogradilišta kako javnost taj problem ne bi povezivala s ulaskom Hrvatske u EU.
'Naša želja je da se spase sva brodogradilišta zbog radnika i njihovih obitelji, ali nikako pod svaku cijenu', dodao je Vandoren. Kod poglavlja koje se tiče pravosuđa temeljne pritužbe EK odnosile su se na Zakon o sukobu interesa koji prošla Vlada nije uspjela donijeti jer nije izglasan u Saboru, a koji je Milanovićeva Vlada u izmjenjenom obliku poslala na usavršavanje Europskoj komisiji.
Vandoren zamjerio najavama o sređivanju biračkog popisa
'Zakon se vratio s nizom primjedbi, uglavnom pravičnog, a ne političkog sadržaja i sada je Vlada zatražila dodatne konzultacije kako bi te primjedbe riješila. Drugi problem poglavlja o pravosuđu je pitanje izbjeglica na kojem je Hrvatska već i sama puno postigla, pa je tako do sada u problem zbrinjavanja izbjeglica uloženo 5,3 milijarde eura', objasnila je Pusić dodavši kako je kod posljednjeg poglavlja o pravnoj slobodi i sigurnosti EK komentirala kako moramo bolje upravljati granicama te ostvariti bolje kontakte sa susjedima, ali ne onima iz EU nego ostalima, točnije Bosnom i Hercegovinom, Srbijom i Crnom Gorom.
'Suprotno onome što je u Hrvatskoj javnosti izazvalo veliku, opću veselost, a to je pitanje članova Vlade u nadzornim odborima. To nije naglasak svih primjedbi koje su došle, čak se niti ne spominje to kao ključni problem. Spominje se kao zahtjev da se osigura nepristranost u tom pogledu', izjavila je Pusić osvrnuvši se na izvješće o monitoringu.
Paul Vandoren je pohvalio sve na naporima koji su napravljeni po pitanju pristupanja Hrvatske EU da bi se došlo do ovog stadija te podsjetio kako na referendum o pristupanju EU nije izašlo gotovo 50 posto građana, zbog čega i dalje aktivno raditi na informiranju o EU. Zamjerio je najavama ministra uprave Arsena Bauka da će za sređivanje biračkog popisa Hrvatskoj trebati 3,5 godine, te dodao kako to moramo riješiti prije pristupanja Hrvatske EU 1 srpnja 2013. kako bi sa sređenim popisima izabrali svoje europarlamentarce. (Agencija VLM)
Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na Facebooku i Twitteru. Pratite DNEVNIK.hr putem iPhonea i ANDROID mobilnih uređaja.