Puno ljudi koji žive u Splitu imaju tu negdje izvan grada malo zemlje na kojoj uzgajaju za sebe i obitelj, a sada će izgleda svi morati na tečaj.
Pročitajte i ovo
Niske otkupne cijene
Prisiljeni na očajnički potez: "Bacio sam deset tona povrća. Čovjeku se plače..."
Pao dogovor
Okončana kriza na poljsko-ukrajinskoj granici koja je trajala mjesecima
Trodnevni tečaj stoji od 380 do 500 kuna, pa samo za registriranih 176 tisuća OPG-ova to bi bilo gotovo 70 milijuna kuna zarade državnim i privatnim učilištima. A osim njih, tečaj moraju proći i svi drugi koji bilo što sade i trebaju preparat.
U trgovini s prodajom bilja i biljnih preparata u Splitu sve veća je vika i nervoza bijesnih kupaca zbog novog zakona.
'Psuju, viču, mene, državu, da tko je tu lud, što će njima tečaj, što će iskaznice, pa ja uzgajam pet kila krumpira i malo sjemena za svoje potrebe', rekao je Jure Kovačević, vlasnik poljoprivredne trgovine.
Od studenog prošle godine Zakon jasno kaže.- Nitko više ne smije kupiti kemijske biljne preparate bez tečaja i iskaznice. 'To je po meni, oderi čovjeka,skupi porez da se puni državna kasa i možda nečiji džepovi', rekao je jedan kupac.
Tečajeve održavaju državne Poljoprivredne savjetodavne službe, ali i razna privatna učilišta. Mnogi će reći, odlično, poljoprivrednici i moraju biti obrazovani, a na da truju kupce.
Do sada su državne Savjetodavne službe besplatno su pomagale našim poljoprivrednicima. Je li i tome došao kraj?
Poljoprivrednici nam kažu kako će upravo sada kada stanu kiše svi koji imaju nešto polja ući u svoje vinograde i maslinike počistiti travu i korov kemijskim preparatima, ali pitanje je tko će to moći kupiti. Famozni tečaj i iskaznica sada su hit tema, a već se traže poznanici koji su položili tečaj i preko kojih se eventualno za prvu ruku može kupiti neki preparat. U tim uvjetima bi moglo doći i do preprodaje, šverca.
Kao što smo vidjeli mnogi su ljuti, smatraju ovu mjeru čistim porezom, jer se ne odnosi samo na profesionalce nego pogađa i one koji su samo uzgajali povrće za svoju obitelj kako bi lakše živjeli. Poljoprivredna služba kaže kako je cilj samo uvesti više reda. A činjenica je da i ovaj tečaj traje samo pet godina, a onda će opet trebati na neke nadopune i vjerojatno nešto iznova plaćati.