Španjolski poljoprivrednici nastavljaju blokadu ključnih autocesta. Blokirali su i pristup lučkim terminalima. Stotine njih na traktorima su ušle u drugi najveći grad u zemlji, Barcelonu.
produžuju kontrole
Što se događa na granici dviju europskih zemalja? "Situacija je ozbiljna"
rekordni vjetrovi u Kini
Tresu se prozori, ruše stabla, padaju i snijeg i tuča: Zbog rijetko viđene oluje izdano najviše upozorenje
U susjedstvu
Akcija "Kuverta": Uhićene ministrica i njezina pomoćnica
Felipe Domenech, poljoprivrednik prosvjednik, kaže kako samo žele biti konkurentni. "Ono što tražimo je da možemo konkurirati voću koje dolazi iz drugih zemalja s uvjetima i regulativom koja nema veze s našom. To je potpuno nepoštena konkurencija i ono što tražimo je ako voće stiže iz inozemstva, trebalo bi doći pod istim uvjetima. Ništa više".
Poljoprivrednici u nizu europskih zemalja već tjednima prosvjeduju nezadovoljni visokim troškovima, birokracijom i konkurencijom iz zemalja izvan Europske unije. Prošli tjedan su Europski parlament u Briselu gađali jajima, a ispred zgrade palili vatre. Europski političari pokušavaju im poslati poruke da ih čuju te da nisu neosjetljivi na njihove probleme, ali konkretna rješenja se zasad ne čuju.
Pročitajte i ovo
Tražit će raspuštanje Sabora
Sandra Benčić o prosvjedu i novom šefu DORH-a: "Sve Turudićeve laži i muljanja sada su postali Plenkovićevi"
Iratxe Garcia Perez, španjolski zastupnik u Europskom parlamentu, poručuje: "Ono što je potrebno je jamčiti da su proizvodi koji dolaze iz trećih zemalja podvrgnuti istim pravilima proizvodnje koje primjenjujemo na svoje poljoprivrednike u Europskoj uniji".
Europska komisija je pokrenula dijalog s predstavnicima poljoprivrednika. Kako bi ublažila nezadovoljstvo, odustala je od plana o prepolovljavanju uporabe pesticida u Uniji. Također je odustala i od objave preciznih ciljeva smanjenja ispuštanja štetnih plinova u poljoprivredi kako bi se ostvario plan o ukupnom smanjenju za 90 posto do 2040. godine.
Dnevnik Nove TV pratite svaki dan od 19 sati, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr.