Iako je gotovo petsto gradova i općina iz programa IPARD moglo dobiti novac za uređenje infrastrukture i slične projekte, tu je mogućnost iskoristilo tek njih osam.
Pročitajte i ovo
Ali nemaju svi iste mogućnosti
Hrvatska pamet, europski novac: Zaposlili su trostruko više radnika, a više od 90 posto proizvoda izvoze
Nižu se reakcije
Rektor Lakušić nakon uhićenja na Geodetskom fakultetu: "Sveučilište osuđuje svaku nepravilnu aktivnost"
Buka strojeva u Dardi mještanima ne smeta. Radi se nova kanalizacija. Darda više neće plivati poslije kiša zahvaljujući novcu iz Europske unije. Trebalo se dobro pomučiti i dobiti 7 milijuna kuna, ali bez toga Darda ne bi imala kanalizaciju.
'Doslovce cijeli proračun bi morali dati za tu investiciju, a to je nemoguće', rekao je načelnik općine Darda Anto Vukoje.
Gotovo je nemoguće i povjerovati da je samo osam općina i gradova do sada dobilo novac. Iako je za ovakve projekte u IPARDU osigurano 300 milijuna kuna, do sada smo izvukli tek 25 milijuna.
>> Teško do novaca iz EU fondova
'Mnogi se možda pribojavaju kad vide kolika je složena procedura, koliko tu ima puno posla', tvrdi voditeljica projekta Ružica Radovanović.
Posla je puno, kilograme obrazaca treba ispuniti, ali najteže je bilo izbjeći okove hrvatske birokracije vuče lance. Da je sve išlo presporo, priznaju i u ministarstvu poljoprivrede.
'Zaista se do sada nije radilo na pripremi i realizaciji provedbe IPARD programa', priznaje Luka Čuljak, pomoćnik ministra poljoprivrede.
Sada su, tvrde u ministarstvu, počeli s radom, ali vrijeme curi. Gotovo dvije milijarde kuna iz IPARDA, dostupno je samo do kraja sljedeće godine. 'Ja se nadam da ćemo mi ona sredstva koja su na raspolaganju Republici Hrvatskoj da ćemo ih iskoristiti', kaže Čuljak.
U Dardi se ne nadaju već rade. Prijavili su još jedan projekt, pa će europski novac i dalje pokretati građevinske strojeve.
Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na Facebooku i Twitteru. Pratite DNEVNIK.hr putem iPhonea i ANDROID mobilnih uređaja.