Tim se pitanjem pozabavila Europska komisija, koja je ovih dana objavila za roditelje i druge potrošače u izboru zdravstveno ispravnih igračaka koje neće ugroziti zdravlje djece, prenosi Novi list.
Pročitajte i ovo
Treba učiniti više
Zemlje EU-a za zajednički nadzor vanjskih granica i brži povrat ekonomskih migranata
Bratušek najgora
Hrvatski povjerenik najbolje je ocijenjen u EU!
>> U stampedu ozlijeđeno najmanje 100 djece
Na godišnjoj razini od posljedica opasnih igračaka umire čak 20.000 djece. Uglavnom se radi o slučajevima gušenja sitnim igračkama poput puzzli, bakterija, magnetića i sličnih. Preporuka EK roditeljima glasi 'kupujte u provjerenim trgovinama te pažljivo pročitajte sva upozorenja i upute prije nego igračku date djetetu'.
Prilagoditi igračku dobi djeteta
Nadalje, djeci starosne dobi od tri godine ili mlađoj, ne treba kupovati igračke koje imaju sitne dijelove, dakle kupovinu istih treba prilagoditi dobi djeteta. 'Uklonite svu ambalažu, kako bi se izbjegle nezgode, učite djecu pospremati njihove igračke, a u slučaju neispravnosti obavezno o problemu obavijestite proizvođača ili trgovinu gdje je igračka kupljena', stoji u preporuci EK.
Kod nas se ti napuci mogu pronaći i pročitati isključivo na stranicama HZJZ-a, dok su ih u drugim zemljama EU-a neki lanci supermarketa objavili u svojim božićnim katalozima.