'Zagovarao bih Vladin program prema kojem se poduzeća moraju prilagoditi krizi. No, nažalost, Vlada nema takav program, a ovakve ad hoc akcije kao što je u slučaju Pevec nisu dobre. Potreban nam je Vladin program mjera koji će po nekakvom smislu i logici pomagati poduzećima u godinama krize', tvrdi Damir Novotny, ekonomski stručnjak, za Dnevnik.hr. Dodaje kako smo bili svjedoci barem 100 poduzeća koja su propala, koja je itekako bilo vrijedno spasiti, a kojima nitko nije pomagao.
'Nema kriterija po kojima Vlada bira kome će pomoći'
'Nema kriterija po kojima Vlada bira kome će pomoći, nema sustava po kojem pomaže, nema nikakvog programa. Naravno da se otvara pitanje zašto se ne bi sva poduzeća u dugovima, nakon što je intervenirala u slučaju Pevec, javila Vladi za pomoć. Tada će nastati opći kaos', pojašnjava Novotny koji tvrdi da mu je jasno da stečajem Peveca 4000 radnika ostaje bez posla. No, Novotny tvrdi da kod nas u kriznim situacijama upravo Vlada stvara kaos, umjesto da bude mehanizam koji pomaže. 'Možemo vidjeti na ostalim zemljama pogođenim krizom koliko su bitne vladine mjere koje pomažu u takvim slučajevima, vlada mora imati fond odakle će pomagati, i dobro razrađeni antikrizni program', kaže Novotny.
Dodaje kako nas tek u drugom valu recesije čeka problem u kojem će tvrtke morati prilagođavati, odnosno, imat će problema u strukturi. 'Sada zadužena poduzeća morat će vraćati dugove, a banke postaju sve nervoznije. Vlada najkasnije do kraja 2009. mora izaći s dobrim programom koji će spasiti poduzeća u kojim se većinom posluje bez strateških vizija i bez menadžerskog znanja i koje žive na rubu likvidnosti', kaže Novotny.
'Pevec krši prava radnika'
U Vladinoj velikodušnoj pomoći Pevecu ništa logično ne vidi Ana Knežević, predsjednica SSSH. 'Pevec je izraziti primjer poslodavca koji je neprijateljski raspoložen prema radnicima i prema sindikatima. On konstantno krši prava radnika zabranjujući im sindikalno udruživanje,a radnici u zaposleni na određeno vrijeme', kaže Knežević. 'Radnicima Pevec nije omogućio parkirna mjesta, a kada su vozila parkirali na mjesta predviđena za kupce, dobivali su kazne od 400 kuna, a novac im je bio oduzet od plaće. Jednom se dogodilo da zaposlenice Peveca 29 sati bez prestanka rade zbog inventure', nabraja Knežević pogreške Peveca.
Vlada nekome maćeha, nekome majka
'Kada je propadala drvna industrija, koja je itekako bitna grana, i kada je 6000 radnika ostalo na ulici, Vlada nije ni trepnula. Zbog čega sada reagira u slučaju Peveca?', upitala se Knežević te postupak Vlade ocijenila kao nelogičan, nezakonit i neprihvatljiv. 'Očito je da Pevec ima političku potporu u Vladi, a vjerojatno se radi o Đurđi Adlešić koja je iz Bjelovara', tvrdi Knežević.
Nadovezala se da je logično da će nakon ovoga sve tvrtke koje se nađu u financijskim poteškoćama tražiti pomoć Vlade, a ostaje nejasno po kojem će mehanizmu Vlada odlučiti kome pomoći, a kome ne. ' Ne može Vlada nekome biti maćeha, a nekome majka', kaže Knežević.
Pevec najavio svoj plan
Vlada pod hitno treba donijeti plan po kojem će pomagati tvrtkama koje se u ovo recesijsko doba nađu u problemina, tvrdi Novotny
Iz Peveca su se o svemu očitovali pojasnili situaciju u kojoj su se našli te naveli svoje daljnje korake. 'Pevec grupa se u posljednje vrijeme suočila s relativno kompleksnom poslovnom i financijskom situacijom, koja rezultira promjenama u servisiranju duga prema bankama, a jednako tako prema dobavljačima i ostalim vjerovnicima čime se situacija Pevec grupe pogoršava, zatvarajući krug unutar kojem nema kapaciteta održavanja urednog poslovanja i nabavke robe za svoje poslovne centre', stoji u priopćenju. Pevec grupa navela je i kratkoročne mjere koje će poduzeti s ciljem stabiliziranja situacije. Promijenit će poslovnu filozofiju, organizacijsku strukturu, strukturu imovine te promijeniti strukturu nabave trgovačkih roba. No, nigdje u priopćenju Peveca ne stoji koliko će im pomoć Vlade i odgoda plaćanja dugova Poreznoj upravi olakšati provođenje plana.
Do objavljivanja ove teme, Đurđa Adlešić ni bilo tko drugi iz Vlade nisu bili dostupni odnosno, nisu se očitovali unatoč našim pozivima.