Nijedna zemlja nije još nije postigla potpunu ravnopravnost spolova i potrebno je mijenjati strukturne uzroke te neravnopravnosti i uklanjati predrasude prema manje zastupljenom ženskom spolu, izjavila je u srijedu u Zagrebu hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović na raspravi o perspektivi žena u hrvatskoj politici koju je organiziralo francusko veleposlanstvo i Incijativa za održivi rast (GTF).
Pročitajte i ovo
Pozvala sve
Kolinda provalila sustav: "Ja sam za Baby Lasagnu već glasala 40 puta!"
Oglasio se na društvenim mrežama
Milanović se ponovo obrušio na Ustavni sud: "Kolinda Grabar-Kitarović? Tumarala je po HDZ-ovim dernecima"
Grabar-Kitarović osvrnula se u svom govoru na ključne naglaske dva skupa na visokoj razini o pitanju ravnopravnost spolova i položaju žena i djevojčica na kojima je nedavno sudjelovala u New Yorku.
"Temeljni zaključak koji nosim iz New Yorka je da nažalost nijedna zemlja u svijetu još nije postigla potpunu jednakost spolova. Neke zemlje su u pitanjima rodne jednakosti napredovale više od drugih, međutim još uvijek je jako puno posla pred nama", kazala je predsjednica.
Najmoćnije žene hrvatskog biznisa: Evo što su otkrile!
Kako je rekla, ove godine se radi na novoj agendi za održivi razvoj za razdoblje nakon 2015. koja ima tri bitne sastavnice: gospodarstvo, društveni razvoj i okoliš. "Tijekom ove godine moramo učiniti velike napore kako bismo u tu agendu uključili i pitanje rodne jednakosti, pitanje postizanja jednakosti spolova jer... nije pitanje hoćemo li to postići nego kako i kada ćemo to postići."
Međutim, upozorila je da se, nastavi li se trenutačnim tempom, to neće dogoditi tako brzo. "Treba ubrzati napore i početi mijenjati strukturne uzroke nejednakosti spolova i uklanjati predrasude prema manje zastupljenom spolu", naglasila je.
Grabar-Kitarović je rekla da je postignut djelomični napredak diljem svijeta na području obrazovanja i zdravstvenoj zaštiti žena, ali je pritom ukazala na to da u nekim zemljama žene još uvijek nemaju pristup zdravstvenoj skrbi te da treba pomoći zemljama u razvoju kako bi im to omogućile.
Što se tiče gospodarstva, rekla je da je slaba zastupljenost žena problem u svim zemljama, i nerazvijenim i razvijenim. Istraživanja pokazuju da uključivanje žena u gospodarstvo pridonosi ne samo napretku žena već napretku cijele zajednice, kazala je.
Tako MMF procjenjuje u svom godišnjem izvješću da je porast BDP-a u zemljama koje su uspjele doći gotovo do pariteta između muškaraca i žena u gospodarstvu od 15 do 35 posto, kazala je predsjednica.
"Dakle, uključivanje žena u gospodarstvo nije samo napredak za žene osobno i njihove obitelji nego za cijelu zajednicu, društvo i državu. Međutim, u mnogim zemljama, uključujući i u Hrvatskoj, nažalost žene za isti posao još uvijek primaju puno manje novca, puno manje plaće nego što za to primaju muškarci", naglasila je.
Navela je i podatke Svjetske organizacije rada koja procjenjuje da će trebati 75 godina za postizanje pariteta u plaćama žena i muškaraca za isti posao ako će se "napredak" odvijati sadašnjom brzinom.
Na kraju je zaključila da se bez sudjelovanja muškaraca u postizanju rodne ravnopravnosti ne može postići uspjeh te da ih stoga treba educirati.
Na raspravi u Medijateci Francuskog instituta u RH također su sudjelovale veleposlanice Francuske i Austrije, Michele Boccoz i Andrea Ikić-Boehm, pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić, kao i saborske zastupnice Mirela Holy, Gordana Sobol i Nansi Tireli. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook