O takvom prijedlogu, prema kojemu bi neisplata plaća postala kazneno djelo, dogovaraju se sindikati i Vlada. No, poslodavci su protiv. Vlada bi o tom zakonu mogla raspravljati već na sljedećoj sjednici. Prema službenim podacima - plaću ne prima 25 tisuća ljudi, iako neslužbeni podaci idu čak i do 75 tisuća.
Pročitajte i ovo
Sjednica Predsjedništva
Članovi HDZ-a komentirali novu aferu, Jandroković odgovorio Milanoviću: "Možda bi trebalo promijeniti zakon da on odlučuje"
"Beroš kao da nije član"
Plenković objavio kada će se održati predsjednički izbori! Ljutit je zbog curenja iskaza oko Beroša: "Zašto je to vani? Zbog čega?"
Sindikati su s Vladom još jednom sjeli za stol. Tema sastanka bila je neisplatu plaća uvrstiti u kazneni zakon. Ono što Vlada i sindikati žele, ne sviđa se, izgleda poslodavcima pa se na sjednici GSV-a lome koplja i to oko kazni.
Prijedlog je da se kaznom zatvora od dvije godine kazne poslodavci koji nisu isplatili 6 ili više plaća, a ako u međuvremenu uplate zaostale plaće oslobađa ih se kazne. Takav prijedlog zakona na saborske su klupe već odavno stavili SDP-ovci. 'Nažalost, kad vodite državu, naknadna pamet je dosta skupa za građane koji u njoj žive. I to je loše što se HDZ-u naknadna pamet obično događa', ističe Goran Maras iz SDP-a.
Brzim tempom se, tvrde i sindikati i premijerka, pokušava spasiti posrnule tvrtke poput Dalmacijavina i Adriakema. 'Tu se isto nastavljaju aktivnosti kako bi se pronašla rješenja po mišljenju sindikata i VLade', kaže premijerka Jadranka Kosor. U Hrvatskoj gotovo 25 tisuća ljudi ne prima plaću. Na najavu promjene zakona, neki su poslodavci, tvrde sindikati, požurili u banku.