Obavijesti Video Pretražite Navigacija
Poruke biskupa na blagdan Velike Gospe

Biskup Košić s oltara pozvao na "odricanje od maršala" i zagrmio na vlast: "Vi ste ih ubili!"

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
U povodu blagdana Velike Gospe diljem Hrvatske održane su mise, a u istaknutijim su marijanskim svetištima propovijedi održali i vodeći ljudi Crkve u Hrvata.

Nadbiskup splitsko-makarski Marin Barišić u svojoj propovijedi na euharistijskom slavlju na Veliku Gospu u Sinju osvrnuo se na veliki broj razvoda u Hrvatskoj, osobito u Splitu te na iseljavanje mladih ali i cijelih obitelji.

Pročitajte i ovo Vlado Košić (Ilustracija: Hrvoje Jelavic/PIXSELL) Mise u Splitu i Sisku Biskup Košić: 'Hvala svima koji su kroz ovaj tjedan molili i za našu državu i za našu Vladu...'' Slika nije dostupna Bozanić u Mariji Bistrici 'Narod je umoran od toga da istinu traži na sudovima izvan svojih granica'

"Nedavno smo mogli čuti i pročitati da je pojava rastava u Hrvatskoj u porastu. Kao neslavan slučaj spominje se naš grad Split. Prema podatcima Državnog zavoda za statistiku, a kojeg su prenijeli gotovo svi portali, 2016. godine u Splitu bilo 779 vjenčanja, a je 466 rastava. Zaista, ove brojke nikoga ne mogu ostaviti ravnodušnim. Ni Crkvu ni društvo, ni medije ni kurikularne reforme, ni gospodarstvo ni politiku, ni obrazovanje ni odgoj", ustvrdio je u svojoj propovjedi nadbiskup Barišić dodavši kako je od gospodarske krize daleko opasnije napuštanje doma, odnosno kako je naglasio, raspuštanje doma a to je rastava braka.

Osvrnuo se i na sve veće iseljavanje iz zemlje onih koji odlaze "trbuhom za kruhom". Uvijek se, kazao je, događalo da su neki odlazili iz svoje domovine zbog materijalne oskudice, rada, studija…

"Očekivali smo da će se mnogi naši iseljenici vratiti i zajedno s nama izgrađivati Lijepu našu u slobodi i blagostanju. No, svjedoci smo da već dugi niz godina dom i Domovinu napuštaju toliki mladi pa i čitave obitelji. Tako smo neki dan u medijima mogli pročitati da je samo u Njemačkoj 441 tisuća Hrvata i ljudi hrvatskog podrijetla, a prosječna dob im je 38 godina. A kolika nam je prosječna dob u Domovini? Umjesto da Hrvatska bude svečana svadbena povorka budućnosti života, sve češće smo nalik na sprovodne povorke. Uostalom zar nam nisu češći sprovodi nego rođenja? I školske klupe nam to pokazuju. Samo prošle godine u Njemačku je otišlo 55 tisuća ljudi. Doista naša Domovina za kojom su tolike generacije čeznule, a mnogi svoje živote položili, nalazi se u ozbiljnoj krizi između odlaska iz Domovine i napuštanja doma – pojava rastave.

Prije svega, naši mladi i naše obitelji imaju pravo na budućnost u svojoj Domovini. Skoro smo se pomirili s činjenicom odlaska.Braćo i sestre uvijek su nas povezivale u snažno zajedništvo izvanjske opasnosti. Vrijeme je da nas ne dijele već ujedine naše unutarnje poteškoće. Katastrofa je kada nam vatra ugrozi naselja i proguta maslinike. Ali je još opasnije i žalosnije gledati kako neodgovorno izazivamo požare kojima se „spaljuju“ mogući zajednički programi općeg dobra. Kada sam na vlasti mislim jedno, ali kada sam u oporbi imam drugu varijantu. Nažalost, politikanski se gleda samo na rejting svoje stranke. "Ja i moja stranka" nije Hrvatska. Hrvatska smo svi zajedno. Potrebno je mudro i razborito prevesti u našu sadašnjost onu izreku: "Moguće je i nemoguće!“, poručio je nadbiskup Marin Barišić iz Sinja koji će danas, procjenjuje se, posjetiti sto tisuća ljudi.

Bozanić moli za zaštitu proizvođača i potrošača

Predvodeći svečano misno slavlje u Mariji Bistrici, u povodu blagdana Uznesenja Blažene Djevice Marije, nadbiskup zagrebački, kardinal Josip Bozanić pozvao je u utorak na milosrđe prema bližnjima vođeno vjerom Majke Božje Bistričke u ispunjenje Božje riječi i "zauzimanjem za čovjeka" blaženog Alojzija Stepinca, čiji su život i djelo, kako je rekao, uvijek aktualan "veliki hvalospjev svetosti".

U Marijinu hvalospjevu, koji je naviješten u svetom Evanđelju, nalazimo onaj odgovor na koji Bog poziva svoje sinove i kćeri, svakoga od nas, a koji podupire snaga Duha krista uskrsloga i živoga među nama", rekao je Bozanić u Svetištu Majke Božje Bistričke obraćajući se okupljenim hodočasnicima na otvorenom u nacionalnom svetištu.

Današnja svetkovina, poručio je, pred nas stavlja Ženu i Majku, kao uzor kako se pouzdavati u Boga u vlastitom životu.

"Marijin hvalospjev, Veliča duša moja Gospodina, na uzoran način izražava zahvalu Bogu, jer je izgovara ne samo Marija, nego i Isus u njezinu krilu. Isus, kojega Marija nosi pod svojim srcem, neizreciv je dar Božje ljubavi koji nam objavljuje otajstvo života, u njegovoj cjelovitosti, u kršćanskom darivanju i služenju, u radosti i boli, te konačni cilj našega života u vječnosti. Svaki se čovjek nalazi pred očitošću smrti i u tome nam je potrebna snaga i pouzdanje, koje nadilazi zemaljsku očitost, da bi čovjek živio nadu u život nakon smrti", istaknuo je Bozanić.

U Mariji Bistrici gdje se u utorak očekuje između 40 i 50 tisuća hodočasnika, kardinal se spomenuo blaženog Alojzija Stepinca, povezujući svjedočanstvo njegova života i Marijin hvalospjev.

"Stepinac nije svodiv na političko značenje"

Poput Marije, i mi smo pozvani pridonositi spašavanju svijeta slobodnim prihvaćanjem Božje volje. Takav svjedok vjere i svetoga pouzdanja u Boga je i blaženi Alojzije Stepinac, pastir i mučenik uz kojega se misao sama veže dolaskom u nacionalno Svetište", a za kojega neki danas tvrde da više nije aktualan, istaknuo je Bozanić.

Što Bog čini ne može biti drukčije nego aktualno, suvremeno, ono što čovjeka unapređuje i otvara budućnosti u kojoj pobjeđuje dobro, i u tome je smisao trajne aktualnosti Marijinog hvalospjeva kao i aktualnost svjedočanstva života i djela blaženoga Alojzija, koji ostaje smjerokazom i za našu budućnost, ustvrdio je Bozanić u svojoj homiliji.

Upozorio je da "Stepinac nije svodiv na političko značenje, nego se i političke posljedice njegove službe mogu rasvijetliti samo polazeći od njegove službe pastira, od njegove povezanosti s Bogom i od njegove potpune predanosti Crkvi; njegov duh nije u politici i u zemaljskim ciljevima nego u Bogu - blaženi Alojzije bio je nadbiskup, a ne politički vođa".

"Blaženi Alojzije polazi od Boga koji je u neizrecivome promislu iz ljubavi stvorio svijet i čovjeka; polazi od otajstva života koji je Božji dar i s kojim Bog ima svoj plan. Zato je današnja svetkovina, koja obuhvaća početak i završetak povijesti čovjeka, njegovo stvaranje i proslavu u nebu, prikladna za taj pristup, posebno ovdje u svetištu Majke Božje Bistričke s kojim je blaženi mučenik Alojzije srašten u svojoj pobožnosti i molitvi, u pastirskoj službi i pouzdanju", poručio je kardinal.

Bog voli čovjeka i poziva ga na življenje dara kao Božjeg stvorenja, stvorena na sliku Božju. U tome se vidi ključ zauzimanja blaženoga Alojzija za čovjeka bilo kojeg podrijetla, vjere i nacije, u borbi protiv nepravde, jer "ljubav prema Bogu postaje ljubav prema čovjeku, a božje se milosrđe odražava u milosrđu prema bližnjima; ne kao prolazni osjećaj, nego kao nutarnji stav", istaknuo je.

Za mir u svijetu i zaštitu malog čovjeka

"I mi danas molimo za sve potrebe ljudi i naroda svijeta, za toliko narušeni mir u svijetu, za našu domovinu Hrvatsku, za plodnost zemlje koju nam je Bog dao. Molimo posebno za naše poljoprivrednike, za zaštitu proizvođača i potrošača, za hrabrost i ustrajnost odgovornih da zaštite malog hrvatskog čovjeka od nemilosrdnog nasilja diktature tržišta", rekao je Bozanić, te poručio: "Blaženi Alojzije je veliki hvalospjev svetosti, ispjevan hrvatskom dušom, koji odzvanja cijelom Crkvom, a razumije ga i lako ga prepoznaje srce čovjeka. Amen".

Kardinal Josip Bozanić, nadbiskup zagrebački, služit će misu poslijepodne i u zagrebačkim Remetama, a očekuje se da će tijekom dana u više od 20 marijanskih svetišta diljem Hrvatske hodočastiti više stotina tisuća posjetitelja.

Kontroverzna Košićeva propovijed

U marijanskom svetištu Majke naših stradanja u Gori kraj Petrinje misno slavlje pred nekoliko tisuća okupljenih vjernika predvodio je sisački biskup Vlado Košić. Molilo se da Marijina snaga i vjera bude putokaz svim vjernicima. U propovijedi je naglasio kako je Majka Božja sigurno žalosna kad vidi kako se u Hrvatskoj obitelji boje rađati djecu, kako ne znaju kako ih prehraniti, kako obitelji odlaze u inozemstvo. Nije propustio ni uputiti kritiku politici i političarima te pozvao na odricanje od totalitarizama i posebno na odricanje od maršala, javlja reporterka Nove TV Barbara Štrbac.

"Marija je majka žalosna kada gleda korupciju, veze i klijentelizam koji vlada u našem društvu, kada gleda ljude na položajima koji bi se morali brinuti za zajedničko dobro, a misle samo na sebe i kako svojima osigurati bolji život. Marija je žalosna kada gleda na naše hrvatske branitelje koji su svojom krvlju stvorili, obranili i oslobodili Hrvatsku, a onda su stavljeni kao nepotrebni, kao višak na koji se mediji i domaći izdajice nabacuju blatom, a nisu im vrijedni ni noge oprati. Oni u toj svojoj razočaranosti više ne znaju za kakvu su se to zemlju borili pa ih je već gotovo 3 tisuće diglo ruke na sebe.

Prozivam sve dosadašnje političare i ljude od utjecaja i položaja, a koji su skrivili to stanje - vi ste ih ubili, da je toliko branitelja počinilo samoubojstvo, vi ste ih ubili, vi ste krivci za njihove razočaranosti, i cijelo društvo je odgovorno, a ponajviše političari i izdajice vlastite domovine koji su radili i rade protiv interesa Hrvatske za koju su oni bili spremni dati živote", kazao je Košić.

Devčić: Blagdan Velike Gospe poticaj za predanosti Bogu po Marijinom primjeru

Riječki nadbiskup Ivan Devčić u propovijedi na središnjem svečanom euharistijskom slavlju u Trsatskom svetištu na blagdan Velike Gospe istaknuo je da bi taj blagdan u čast Marijina uznesenja na nebo trebao biti poticaj za predanost Bogu po Marijinom primjeru, njenoj otvorenosti za Božji poziv i potrebe ljudi oko nas.

Nadbiskup Devčić je istaknuo da se to može činiti "kako bi se Božji sin nastanio i u nama i po nama se kao božanski Spasitelj u svijetu utjelovio". "Ako on tako po nama, po našem zauzimanju, po našoj ljubavi i žrtvi uđe u svijet, možemo se opravdano nadati da ćemo i mi po njemu ući u nebo, u puninu života s Bogom, kamo je Marija pred nama već svečano ušla", kazao je nadbiskup.(Hina/N.C.)   

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene