Pristup prilikom javnog okupljanja ili prosvjeda na Markovom trgu ograničen je na 10 metara od Sabora i Vlade te 20 metara od Ustavnog suda. Taj će prostor biti primjereno označen, a kao što je i ranije bilo predlagano javno okupljanje i javni prosvjed na Markovu trgu bit će moguć od 8 do 22 sata, dok je broj sudionika ograničen na 1500.
Premijer Zoran Milanović kazao je kako time vladajući ispunjavaju svoje izborno obećanje. "To je mala stvar i nevažna za Hrvatsku i hrvatski napredak, ali pokazuje kakav stav imamo prema građanskim slobodama", rekao je.
Pročitajte i ovo
Šokantan događaj
Zbog fotografija muškarca koji se zapalio reagirao HND
Zapalio se muškarac
Plenković vidno šokiran izišao na Markov trg: Svjedočio strašnim scenama, odmah je nazvao jednog ministra
>> HDZ: Izmjene zakona o javnom okupljanju su lakrdija
U Sabor su upućene i izmjene Zakona o pravima i dužnostima zastupnika u Hrvatskome saboru te Zakona o državnim dužnosnicima, a kojima se zastupnicima i dužnosnicima nakon prestanka obnašanja tih dužnosti omogućuje povratak na rad kod poslodavca kod kojeg su bili u radnom odnosu na neodređeno vrijeme prije početka obnašanja dužnosti.
Takva odredba, kazao je premijer Milanović, postoji već 17 godina za hrvatske diplomate čiji bračni drugovi nakon povratka iz inozemstva imaju to zakonsko pravo povratka kod poslodavca kod kojeg su radili prije odlaska u diplomaciju. Osobno sam to iskusio kad sam se vratio iz inozemstva za svoju suprugu, rekao je.
Saboru su upućene i izmjene Zakona o sigurnosnim provjerama koje predviđaju nižu razinu, umjesto prve razine treću razinu, provjere za osobe koje su izabrane na dužnost i imenovane od Vlade. Naime, sigurnosna provjera za pristup klasificiranim podacima za te osobe sada predviđa sigurnosnu provjeru prvog stupnja, odnosno temeljnu provjeru a to, uz uvid u dostupne dokumente i evidencije, podrazumjeva primjerice i razgovore sa susjedima ili prijateljima, eventualno poligraf, ispunjavanje upitnika itd.
>> 'Osam godina nitko nije smio na Markov trg i sad se javlja zabrinuta J.K.'
Dovodimo se u situaciju da jednako vjerujemo ili se pouzdajemo u ocjenu životnih navika i stavova koje iznose poznanici te da njihove stavove uzimamo jednako kao političku procjenu predsjednika vlade ili čelnika tijela, objašnjavaju u vladi. Izmjenama bi se pak takva prva razina provjere zamijenila provjerom treće kategorije, odnosno provjerom kroz evidencije, zbirke podataka koje već postoje.
Temeljna sigurnosna provjera provela bi se samo kada to zatraži sam čelnik tijela. U skladu s tim izmjenama predložene su i izmjene Zakona o tajnosti podataka, pa će te osobe imati pravo pristupa klasificiranim dokumentima bez certifikata, uz potpisanu izjavu o tajnosti podataka. (Hina)
Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na Facebooku i Twitteru. Pratite DNEVNIK.hr putem iPhonea i ANDROID mobilnih uređaja.