Kad nam se isprazni baterija, hvata nas panika, i osjećamo se odsječeni od svijeta. Kad bi nam, uz to, netko uzeo automobil bili bismo potpuno izgubljeni. Upravo smo to mi učinili sugovornicima u našem sljedećem prilogu. Istražili smo koliko će im se zakomplicirati i je li uopće moguć život bez mobitela i auta. U Hrvatskoj je registrirano preko milijun i pol automobila.
Pročitajte i ovo
Provjereno donosi
Ni nakon mjesec dana ne može pokopati majku jer čeka nalaz obdukcije: Iz bolnice poslali nevjerojatan odgovor
Problem privatnih nekretnina
Četiri godine ne žive u svom domu: "Teško mi je što ne mogu tu stanovati, ali Bože dragi..."
Marta Magić je danas svoj automobil ostavila kod kuće. Dobila ga je na poklon za diplomu prije tri godine. Od tada nikamo ne ide pješice. Danas će prvi put na posao bez automobila i bez mobitela. Ivana Bajči obećala je da danas neće ni pipnuti mobitel. Juri u arhitektonski ured, a njezinog sina tata Goran prvi put u životu vodi pješice na posao. Oboje su obećali da će koordinirati dnevne aktivnosti, a da ne koriste automobil i mobitel. U samom startu sve troje naših sugovornika, kasni. Gradski prijevoz je nepredvidiv, čini se da ih čeka dug dan, bez privilegija moderne tehnologije.
Šest milijuna mobitela u Hrvatskoj
Hrvati posjeduju oko 6 milijuna mobilnih aparata. Krive procjene i dogovore najčešće je lako riješiti jednim telefonskim pozivom. Svi se slažu kako se život nekad činio puno jednostavnijim. 'Mislim da je to imalo svoje određene prednosti, nije te svatko mogao provjeravati u svakom trenutku. Bio je u mjestu gdje sam stanovao prije jedan kamen-spomenik, i ono nađemo se kod kamena i to je to, tko kasni, tko dođe na vrijeme, to je to', prisjeća se prijašnjih vremena za magazin Provjereno Goran. 'Ovdje ovisim o svim okolnostima i sudarima, hoćemo li voziti, nećemo voziti, kad si u autu bar znaš koliko ti treba, i ako bude neka gužva pet minuta...ovo sad je kaos', kaže Marta.
'Za pričanje, dopisivanje, gledanje mailova i općenito ga stalno imam u rukama, gledam kakvo je vrijeme vani. Ujutro kad se probudim prvo što gledam kakvo je vrijeme vani jer ja pogledam vani, ali što me očekuje. Za sve mi mobitel služi. Bez njega se ne bi mogla zamisliti pola sata', priznaje Marta. Predviđa se da će do 2020. godine mobilni aparati biti primarni alat za spajanje na internet. Naši sugovornici su priznali, automobil i mobitel su jedno, ali dan bez interneta ne bi imao smisla. 'Da nema maila, ne bi morala ni doći na posao. To je sredstvo koje koristim, u prosjeku mi stigne 30 do 40 mailova dnevno. Kad mi stižu izvještaji tjedni, dođe mi i do 60. Zamisli kako je kad odem na godišnji, kad se to skupi...ne, bez maila', dodaje Marta.
Novinar bez mobitela, i to je moguće
'Iskreno rečeno puno puta sam se pitao radeći ovaj posao kako je to funkcioniralo, kad nije bilo maila, servera, ftp-a, mobitela i svega ostalog što čini posao puno, puno lakšim, ali i stresnijim', kaže Goran. Novinar se maila također ne može odreći, mi smo bili uvjereni, ni mobitela. Ipak, jedan naš stariji kolega sasvim odlično funkcionira bez njega. Posjedovao je jedan oko godinu dana, davne '94 godine. 'To su oni bili veliki, ja više ne znam ja i tehnika smo dva svijeta. I onda sam ja to dobio, međutim osjećam se kao sto vi imate novinarsku iskaznicu, kao na čavlu, kad god mu je palo na pamet, on je s tog čavla doslovce htio mene imati kraj sebe', ističe novinar Tomislav Vuković. On se zarekao i odbija biti dostupan. Goran to ne može ni zamisliti. 'Obećala sam cijeli dan, izdržat ću cijeli dan. Imam fiksni telefon, imam mail', hrabri se Marta.
'Ima tu kolega koji podnose dio mog komoditeta, pa uzmu poruku i zapišu, evo imaš poruku, zvao te taj i taj, to nije baš tako jednostavno i nije prisutno u svim drugim uredništvima, ali evo ja sam kao lički medvjed tu, zaštićen jer sam najstariji', objašnjava Tomislav. U Hrvatskoj je registrirano 1,851 milijun fiksnih telefonskih linija. Iskusni novinar sav posao rješava porukama, uvijek će se javiti onom tko ga je zvao, na fiksnu liniju, naravno, mobitele jednostavno ne podnosi. Ima ih svugdje i previše, kaže. 'Ide mi na živce, umjesto da kažu, halo, u tramvaju sam zovi me za 20 minuta, kad izađem van, ne oni drobe, drobe, drobe', kaže Tomislav. I Marti je gužve u tramvaju za danas dosta. Nakon što je završilo radno vrijeme, odlučila je prošetati na kavu. Sastanak s prijateljicom ugovorila je mailom. Nada se da će biti točna, jer je ne može zvati, no i mobiteli ponekad znaju iznevjeriti.
Bez mobitela 'ograničeni' na dobru staru komunikaciju
'Baš mi se desilo sad kad je bilo u Areni neke utakmice da sam trebala dočekati neke prijatelje i dati im karte, oni nisu mogli ući unutra, a ja ih nisam mogla dobiti na telefon. I oni nisu ušli unutra, jer se nismo mogli dobiti. Mislim da je bilo do mreže, a ne do mobitela, ali svejedno. Nisu mogli ući jer se nismo mogli dobiti', priča nam Marta. Marta ima mobitel već desetak godina. Ne zna koliki su joj poslovni računi, ali na privatnom potroši oko 300-tinjak kuna. Isto je i s Ivanom. Najviše priča sa suprugom, a danas ga nije čula cijeli dan. 'Nisam i užasno mi fali, sto puta sam uzela mobitel, a dobro ajd' neću ga zvati, nema mobitela danas!', podsjetila je samu sebe Ivana.
Radni dan bližio se kraju, a tako je stigao i kraj 'mukama' naših sugovornika. '19 propuštenih poziva i šest sms poruka', ustanovio je Goran pogledavši svoj mobitel i zaključio kako ništa po život važnog nije propustio. 'Sva sreća, dobro je prošlo, koristio sam fiksni telefon, i mogu reći da mi je trebao imenik, to mi je jako falilo', zaključio je. Uvođenjem mobitela i interneta ljudi pamte sve manje informacija. 'Propustila sam 24 poziva sve skupa i to mi je bilo prilično teško, ne komunicirati s nekim ljudima, s kojima se čujem svaki dan isključivo putem mobitela', rekla nam je Ivana. Bez mobitela da ubije vrijeme, ili nazove prijateljicu, Marta više nije mogla čekati. Odlučila je pribjeći dobrom starom načinu komunikacije. Otišla je prijateljici u posjet.
'Što se tiče međuljudskih odnosa, mislim da remete mobiteli svakodnevno viđanje s ljudima, dosta toga se svelo na ono, čuli smo se sms-om, pa ne moramo se vidjeti', zaključila je Ivana. Samo jedan od najpoznatijih proizvođača mobitela u sekundi proizvede 13 novih aparata. Mi ih sumanuto kupujemo. Bolji, veći, moderniji. Rijetki su svjesni koliko zapravo robujemo modernoj tehnologiji. Utješna je pomisao da su osim automobila i mobitela, danas našim sugovornicima ipak najviše nedostajali njihovi bližnji.