Domaće trvtke natjecale su se sa stranim i - pobjedile. Najviše je za Zagrepčanku, što je bilo veliko iznenađenje mnogima - ponudio Radićev IGH, čak 46 milijuna i 620 tisuća eura i tako ponovno pred nosom oteo priliku najbogatijem srpskom tajkunu, Miroslavu Miškoviću da napokon uđe na hrvatsko tržište! Delta, odnosno - United Europe ponudilo je 36 milijuna i 200 tisuća eura i to nije bilo dovoljno.
Pročitajte i ovo
nova razvojna faza
Jedna od najpoznatijih hrvatskih tvrtki dovršila multimilijunsku investiciju: "Ovo nam je nova snaga i dodatak borbi na tržištu"
Prvih deset mjeseci
Jesmo li ove godine višu uvozili ili izvozili? Stigli najnoviji podaci
'Jedini je kriterij najviša cijena, dakle ukoliko nešto bude manjkavo u ponudama što povjerenstvo može utvrditi, onda se može dogoditi da otpadne onaj tko je ponudio najviše i tada se razgovara s drugim', objašnjava predsjednik Uprave Zagrebačkog holdinga Ivo Čović.
Tada, onaj koji ispadne gubi akontaciju koja u ovom slučaju iznosi ni manje ni više nego 2 i pol milijuna eura!
Mnogi su očekivali da će srpski tajkun Mišković, kojeg smatraju trećim najmoćnijim čovjekom u Srbiji, a čije se bogatstvo procenjuje na nevjerojatnih milijardu i 400 milijuna dolara, napokon dobiti priliku da nakon ostalih zemalja u regiji, uđe i u Hrvatsku.
Da je prošao njegov projekt za koji je ponudio dakle više od 36 milijuna eura, ulaganje bi u konačnici iznosilo oko 300 milijuna eura. Na 300 tisuća četvornih metara bili bi izgrađeni hotel, šoping centar, poslovne i stambene zgrade. Poslove izgradnje, kako neslužbeno doznajemo, dobile bi tvrtke iz Izraela, koje su se već dokazale u takvim poslovima, a Miškovićevu Deltu pratile bi strane banke.
Zagrepčanka je jedna od najtražanijih lokacija u Hrvatskoj. Cijeli projekt operativno je vodio nedavno smijenjeni Slobodan Ljubičić. Grad je zemlju kupio za 70 milijuna kuna i sada, prema nekim izračunima, u startu zaradio 630 milijuna - dakle ravno 9 puta.
Ovo je zemljište prije 7 godina bilo prvoklasni politički skandal. Milan Bandić optužen je od dijela javnosti da je svjesno oštetio gradsku blagajnu kada je za - 15 milijuna eura kupio to zemljište. Problem je što je atraktivna parcela bila opterećena s čak 44 plombe.
Najpoznatija zagrebačka nekretnina nalazi se na lokaciju koju bi svaki biznismen, dobro financijski potkovan - poželio.
Sedam se godina smatralo da je Bandić nekome učinio uslugu, ali svakako ne gradu. Unatoč poplavi kritika na njegov račun - opravdanih i onih manje opravdanih - danas nema nikakve sumnje. Za ovu se parcelu bore domaći i regionalni divovi. Bez ikakvog problema, već samom prodajom, Bandić je u gradsku blagajnu stavio najmanje 6 puta više od onoga što je prije 7 godina platio.
Spomenuti Mišković trenutačno ima oko 3 milijarde eura tekućih investicija u regiji. Ušao je i u Sloveniju s investicijom od 250 milijuna eura. Mnogi su očekivali da je upravo danas bila prilika da se izbalansira odnos između hrvatskih ulaganja u Srbiji i kompanija iz Srbije u Hrvatskoj.
Do ove godine hrvatske tvrtke u Srbiji otvorile su više od 160 podružnica. Srpske u Hrvatskoj samo 7. No, za razliku od proteklih godina, uvoz iz Hrvatske u Srbiju stagnira.
U prvoj polovici godine iznosio je 177 i pol milijuna eura, što je samo 0, 5 posto više nego 2007. Glavni razlog tomu je tihi bojkot hrvatskih proizvoda nakon priznanja Kosova i Metohije.
Hrvatskim tvrtkama u Srbiji sve je teže i zbog sve većeg razvoja srpske prehrambene industrije, ali i ulaska novih stranih ulagača na srpsko tržište.
Uz to, Hrvatska je prezadužena, pa se i sama nastoji oporaviti prije svega oslanjajući se na inozemna ulaganja na svojem tržištu.
Iako srpske kompanije tvrde da u Hrvatskoj nemaju jednake uvjete za ulaganje kao ostale strane tvrtke, evo jednog zanimljivog podatka - srpski je izvoz u Hrvatsku ove godine porastao za čak 30%. Sa 111 na 145 milijuna eura.