Obavijesti Video Pretražite Navigacija
poslali dopis osnivačima

Ministarstvo reagiralo na otvoreno pismo odgojitelja u vrtićima: "Možete pokrenuti sudske tužbe"

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Ministarstvo znanosti i obrazovanja reagiralo je na otvoreno pismo sindikata predškolskog odgoja, koji danas u podne prosvjeduju u Zagrebu, i uputilo dopis svim osnivačima dječjih vrtića, a posebno Gradu Zagrebu, Splitu, Rijeci i Osijeku.

Ministarstvo obrazovanja od Grada Zagreba, Splita, Rijeke i Osjike zatražilo je osnivače da provjere istinitost navoda iz otvorenog pisma Inicijative i ako utvrde nepravilnosti, poduzmu mjere iz svoje nadležnosti i utvrđene nepravilnosti isprave u najkraćem vremenu.

Nezadovoljni odgojitelji u subotu prosvjeduju u podne na zagrebačkom glavnom trgu, a vladajuće upozoravaju da nedostaje 5000 odgojitelja. U otvorenom pismu Ministarstvu upozorili su kako se odriču odgovornosti za sve moguće štetne posljedice za djecu jer nisu zadovoljeni zakonski uvjeti za sigruan rad.

Pročitajte i ovo Prosvjed teta u vrtiću - 1 DVIJE TISUĆE LJUDI VIDEO Veliki prosvjed odgojitelja u vrtićima na Trgu: "Država ne ulaže u djecu, ali se hvali ulaganjima u zidove"

"Naime, za provedbu Zakona o predškolskom odgoju i obrazovanju zaduženi su ravnatelji i Upravna vijeća te vlasnici vrtića odnosno gradovi i općine koji imenuju ravnatelje i većinu članova Upravnih vijeća. Uloga Ministarstva, odnosno prosvjetne inspekcije je da nadzire poštivanje propisa što ona svakodnevno i radi te nakon prijave (koja nakon izmjena Zakona ne može biti anonimna) provodi inspekcijski nadzor, te ukoliko utvrdi nepoštivanje pedagoškog standarda određuje propisane kazne u iznosima 15.000 kuna za vrtić, odnosno 8000 za ravnatelja vrtića. Budući da se dječji vrtići u potpunosti financiraju iz proračuna gradova i općina te kazne posredno plaćaju vlasnici vrtića, odnosno gradovi i općine", piše u priopćenju Ministarstva te se dodaje kako je "Ministarstvo obrazovanja Zakonom o predškolskom odgoju i obrazovanju otvorilo mogućnost financiranja izgradnje, dogradnje, opremanja i poslovanja vrtića iz nacionalnih sredstava što najbolje pokazuje Nacionalni program oporavka i odobravanje 1,28 mlrd kuna za izgradnju, dogradnju i opremanje više od 250 dječjih vrtića temeljem poziva kojim je svim prijaviteljima koji su imali potrebnu dokumentaciju i to bez uvjeta razvijenosti gradova i općina odobreno financiranje gradnje, dogradnje i/ili opremanje vrtića".

Pročitajte i ovo Slika nije dostupna A DEMOGRAFIJE SU SVIMA PUNA USTA ''Ugroženi su zdravlje i sigurnost djece'', upozoravaju odgojitelji u vrtićima i kreću u prosvjed: ''Mislite da možete bez nas?''

Osvrnuli su se i na plaće te poručuju kako djelatnici mogu tužiti vrtić ako im se krše materijalna prava.

"Što se tiče plaća svih djelatnika u dječjim vrtićima ne samo odgojiteljica i odgojitelja, želeći zaštititi djelatnike dječjih vrtića i postići ujednačenost njihovih primanja u cijeloj Hrvatskoj, Zakonom o predškolskom odgoju i obrazovanju člankom 51. propisano je da se 'na utvrđivanje i obračun plaća, naknada i drugih prihoda zaposlenika dječjih vrtića, koji su u vlasništvu jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, primjenjuju propisi kojima se uređuju plaće, naknade i drugi prihodi javnih službenika i namještenika zaposlenih u osnovnom školstvu, ako su ti propisi povoljniji za zaposlenike.“
To konkretno znači da svi djelatnici dječjih vrtića moraju imati materijalna prava i plaće jednake ili veće od zaposlenika u osnovnim školama. Dakle, ukoliko pojedini poslodavac, odnosno dječji vrtić krši propisanu odredbu Zakona, djelatnici mogu pokrenuti sudske tužbe".

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene