Ministarstvo reagiralo na otvoreno pismo odgojitelja u vrtićima: "Možete pokrenuti sudske tužbe"
Piše M. R.,
22. listopada 2022. @ 11:50
Ministarstvo znanosti i obrazovanja reagiralo je na otvoreno pismo sindikata predškolskog odgoja, koji danas u podne prosvjeduju u Zagrebu, i uputilo dopis svim osnivačima dječjih vrtića, a posebno Gradu Zagrebu, Splitu, Rijeci i Osijeku.
Podijelite
Ministarstvo obrazovanja od Grada Zagreba, Splita, Rijeke i Osjike zatražilo je osnivače da provjere istinitost navoda iz otvorenog pisma Inicijative i ako utvrde nepravilnosti, poduzmu mjere iz svoje nadležnosti i utvrđene nepravilnosti isprave u najkraćem vremenu.
Nezadovoljni odgojitelji u subotu prosvjeduju u podne na zagrebačkom glavnom trgu, a vladajuće upozoravaju da nedostaje 5000 odgojitelja. U otvorenom pismu Ministarstvu upozorili su kako se odriču odgovornosti za sve moguće štetne posljedice za djecu jer nisu zadovoljeni zakonski uvjeti za sigruan rad.
"Naime, za provedbu Zakona o predškolskom odgoju i obrazovanju zaduženi su ravnatelji i Upravna vijeća te vlasnici vrtića odnosno gradovi i općine koji imenuju ravnatelje i većinu članova Upravnih vijeća. Uloga Ministarstva, odnosno prosvjetne inspekcije je da nadzire poštivanje propisa što ona svakodnevno i radi te nakon prijave (koja nakon izmjena Zakona ne može biti anonimna) provodi inspekcijski nadzor, te ukoliko utvrdi nepoštivanje pedagoškog standarda određuje propisane kazne u iznosima 15.000 kuna za vrtić, odnosno 8000 za ravnatelja vrtića. Budući da se dječji vrtići u potpunosti financiraju iz proračuna gradova i općina te kazne posredno plaćaju vlasnici vrtića, odnosno gradovi i općine", piše u priopćenju Ministarstva te se dodaje kako je "Ministarstvo obrazovanja Zakonom o predškolskom odgoju i obrazovanju otvorilo mogućnost financiranja izgradnje, dogradnje, opremanja i poslovanja vrtića iz nacionalnih sredstava što najbolje pokazuje Nacionalni program oporavka i odobravanje 1,28 mlrd kuna za izgradnju, dogradnju i opremanje više od 250 dječjih vrtića temeljem poziva kojim je svim prijaviteljima koji su imali potrebnu dokumentaciju i to bez uvjeta razvijenosti gradova i općina odobreno financiranje gradnje, dogradnje i/ili opremanje vrtića".
Osvrnuli su se i na plaće te poručuju kako djelatnici mogu tužiti vrtić ako im se krše materijalna prava.
"Što se tiče plaća svih djelatnika u dječjim vrtićima ne samo odgojiteljica i odgojitelja, želeći zaštititi djelatnike dječjih vrtića i postići ujednačenost njihovih primanja u cijeloj Hrvatskoj, Zakonom o predškolskom odgoju i obrazovanju člankom 51. propisano je da se 'na utvrđivanje i obračun plaća, naknada i drugih prihoda zaposlenika dječjih vrtića, koji su u vlasništvu jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, primjenjuju propisi kojima se uređuju plaće, naknade i drugi prihodi javnih službenika i namještenika zaposlenih u osnovnom školstvu, ako su ti propisi povoljniji za zaposlenike.“
To konkretno znači da svi djelatnici dječjih vrtića moraju imati materijalna prava i plaće jednake ili veće od zaposlenika u osnovnim školama. Dakle, ukoliko pojedini poslodavac, odnosno dječji vrtić krši propisanu odredbu Zakona, djelatnici mogu pokrenuti sudske tužbe".