Neujednačenost standarda smještaja i pružanja usluga na odjelima ginekologije i porodništva u bolnicama dovela je do "migracija" nekih rodilja iz matičnih ustanova prema drugim ustanovama, o čemu svjedoči virovitička Opća bolnica, koja je postala privlačna za porode.
Kako je Hini izjavio ravnatelj Opće Bolnice Virovitica Dinko Blažević, zbog uvjeta koje ta bolnica pruža pri porodu i neposredno nakon njega gotovo 30 posto rodilja u njihovu novoobnovljenom rodilištu dolazi iz drugih krajeva Hrvatske.
Ističe da je od 13. rujna, kada je počelo korištenje novouređenog rodilišta, do 15. listopada u virovitičkoj bolnici rodilo devet trudnica iz Bjelovarsko-bilogorske županije, četiri iz Koprivničko-križevačke te jedna iz Zagreba. Od tada je u Virovitičkoj bolnici rodilo ukupno pedesetak žena.
Obnova bolnice stajala je 1,3 milijuna eura, što je rezultiralo s dvjema moderno uređenim, zasebnim rađaonicama koje osiguravaju privatnost rodilji, a po želji i njezinoj pratnji. Rađaonice su opremljene modernim stolovima za porođaj, monitorima vitalnih funkcija, CTG aparatima za praćenje trudova i fetalnih otkucaja, aspiratorima te aparatom za dušični oksidul (rajski plin).
U njima su rodiljama osigurane i druge pogodnosti, kao što su više vrsta pilates lopti, fotelja na napuhavanje i strunjača, sve da bi trudovi i porod bili ugodniji i podnošljiviji. Pored rađaonice je operacijska dvorana u kojoj se obavljaju hitni carski rezovi.
Uz lijekove koji se standardno daju za smanjenje bolova za vrijeme trudova, unazad nekoliko godina koristi se dušični oksidul, koji djeluje analgetski i relaksirajuće. Što je posebno važno rodiljama, na odjelu radi dovoljan broj ginekologa, od kojih su dvojica na subspecijalizaciji fetalne medicine.
Novouređene sobe za rodilje su jednokrevetne sa zasebnim sanitarnim čvorom, kadicom i pultom za njegu novorođenčeta, stolom i stolicama, foteljom za odmor. Sve su klimatizirane, imaju TV prijemnik i priključak za internet.
Jedna je od soba prilagođena za osobe s invaliditetom. Predviđena je i apartmanska, veća soba, koja uz opremu ima ležaj za boravak pratnje trudnice. U sklopu rodilišta postoji posebna čajna kuhinja za rodilje.
Nedostatak ginekologa
Iz Koprivničko-križevačke bolnice, koja je lani također obnovila svoj ginekološki odjel, kažu da su rodiljama na raspolaganju tri jednokrevetne, jedna dvokrevetna i četiri trokrevetne sobe. U 2023. godini u toj je bolnici obavljeno 675 poroda, a do 14. listopada ove godine bilo ih je 555.
Rodiljama je na usluzi pet ginekologa, a na specijalizaciji je još jedan. To očito nije dovoljno jer su dvije specijalistice nakon odlaska u mirovinu sklopile ugovor o djelu, pa trenutačno rade na pola radnog vremena.
Iz Bjelovarsko-bilogorske županije, odakle su također rodilje počele pristizati u virovitičku bolnicu, kažu da nemaju jednokrevetnih soba na odjelu ginekologije i porodništva. Sobe su dvokrevetne i trokrevetne, pa trenutačno ne postoji mogućnost da s pacijenticom boravi i pratnja.
Zaposleno je sedam specijalista ginekologije i tri specijalizanta, oni su prošle godine obavili ukupno 563 poroda, a do 14. listopada ove godine 507.
Kažu da veća ulaganja na odjelu rodilišta u prethodnim godinama nisu imali, s većim radovima tek će početi. Namjera im je renoviranje dijela rodilišta te će raditi dva apartmana za rodilje u kojima će biti omogućena prisutnost pratnje.
Pročitajte i ovo
Dočekao ga otkaz
Prodavačica na sjeveru Hrvatske šokirala se kad je vidjela što je u smeću: Za sve je kriv jedan čovjek
Pročitajte i ovo
Sudac blokirao
U zadnji tren odgođeno pogubljenje čovjeka osuđenog za smrt bebe: "On je nevin čovjek"