Kada bi situacija uistinu bila pod kontrolom, a inflacija od 4 do 5%, onda ni roba široke potrošnje ne bi smjela više poskupjeti.
Pročitajte i ovo
nije realno
Podižu li trgovci cijene pod izlikom skupljeg goriva? "Mi već mjesecima zagovaramo model da se počnu formirati crne liste"
Novi udarac
Europi prijeti nestašica dizela: "U tom slučaju sve će stati. Bojim se da će biti ozbiljnih problema"
No, samo u protekloj godini dana, kruh je poskupio čak 25 posto, ulje 43, tjestenina 46, a jaja 27 posto. Poskupjela je čak i salata za 50 posto!
'Osnova za ludovanje cjena nafte nema i to iz više razloga. Problem iscrpivosti tog energenta je daleko ispred nas, a rezerve su dovoljne za 50 godina', kaže prof. dr. Slavko Kulić s Ekonomskog instituta u Zagrebu.
Kulić smatra da je problem u parazitima, poput države i raznih oblika trošarina koje prelaze 50 posto cijene proizvodnje jednog barela, tj. litre benzina.
'Burzovna kupoprodaja jedan je od najvećih problema povećanja cijene nafte, ali ne i jedini razlog', kaže Kulić.
'Država kao parazit s litre benzina ne silazi, ali pojavljuju se i novi faktori na svjetskoj razini koji dovode do poskupljenja jer se sve podređuje interesu trgovanja', tvrdi Kulić.
Razlika između dolara i eura utječe na cijenu nafte jer je dolar izgubio pokriće za svoju vrijednost, tvrdi Kulić.
'Euro je valuta bez duše, iza nje ne stoji nijedna država. Nitko ne sluti što će se dogoditi kada jedne noći ne budete mogli kod nikoga promijeniti euro u slučaju raspada ili izlaska iz Europske Unije', kaže Kulić.
Pitanje je trenutka kada će cijena benzina dostići 10 kuna za litru. Divljanje cijene barela nafte na svjetskom tržištu ponovno će izazvati poskupljenje goriva u Hrvatskoj. Prognoze nisu nimalo dobre, a Vlada ne planira intervenirati. Građani su nemoćni.
'Vjerojatno da. Najnovije poskupljenje nafte na svjetskom tržištu sigurno će izazvati poskupljenje i kod nas', kaže stručnjak za energetiku Igor Dekanić.
Vlada kreće u mjere koje naziva dugoročnima.
'Jedna je povećanje neoporezivog dijela poreza na dohodak o čemu će izmjene zakonskog prijedloga biti slijedećeg tjedna na sjednici vlade', kaže glasnogovornik Vlade Zlatko Mehun.
O smanjenju trošarina koje bi smanjile i cijenu goriva Vlada ne razmišlja, kao ni o smanjenju PDV-a.
Pobjediti će snalažljivost. Zemlje u okruženju imaju jeftinije gorivo od nas, a domišljati susjedi iz Srbije primjerice već su uhodali biznis prodaje kosovskog jeftinog goriva u bocama.
U Hrvatskoj se sve veći broj građana okreće vožnji na plin.
'Za sada problem zamjene nafte s plinom daje lažnu nadu, jer mi tek ulažemo u plinofikaciju Hrvatske što znači da ćemo sve to u budućnosti također plaćati. Mi možemo malo utjecati na dostupnost energenata, jer to ne ovisi samo o nama već o svjetskim kretanjima', kaže Kulić.
Kulić smatra kako je jedan od problema prevelik broj poreza bez obzira na to o kojem se energentu radi i mi kao država, smatra, nećemo moći izbjeći nove trošarine.