Donosimo pregled ispada izvršnog predsjednika Dinama, koji obnaša i dužnost prvog dopredsjednika Hrvatskog nogometnog saveza, najvišeg tijela krovne nogometne institucije.
2014.
Pročitajte i ovo
Sud odbio zahtjev
Manevar u slučaju Mamić! Umjesto potvrđivanja optužnice, slučaj se vraća na Visoki kazneni sud
Nastavlja se suđenje
Šef Lokomotive opisao kako je surađivao sa Zdravkom Mamićem: "Od njega sam primao keš od 100 i 200 tisuća eura"
- u listopadu ponovno nepravomoćno proglašen krivim zbog klevetanja odvjetnika Ivice Crnića, a kao i na prvom suđenju, kažnjen je s 350 dnevnih dohodaka, što u njegovom slučaju iznosi 128.310 kuna. Mamić je u ožujku 2013. usred ročišta na zagrebačkom Općinskom građanskom sudu, vrijeđao Crnića kao odvjetnika bivšeg igrača Dinama i hrvatske reprezentacije Da Silve koji je osporavao zakonitost menadžerskog ugovora na temelju kojeg je Mamić od njega potraživao milijune. Mamić je zbog vrijeđanja kažnjen s 10 tisuća kuna, no, unatoč tome nastavio je vrijeđati odvjetnika koji ga je potom tužio za klevetu.
SLOKOVIĆ O MAMIĆU 'Naravno da će se vratiti, niste valjda mislili da će bježati'
- u srpnju pravomoćno oslobođen za javno poticanje na nacionalnu mržnju prema bivšem ministru Željku Jovanoviću i srpskoj nacionalnoj manjini. Zbog tog slučaja jednu je noć proveo u pritvoru, a njegov verbalni ispad u radijskoj emisiji naišao je na široku osudu javnosti.
- u svibnju zaradio prekršajnu prijavu i novčanu kaznu zbog sukoba s navijačem Dinama, na kojega je prema navodima medija u BiH nasrnuo nakon što ga je ovaj isprovocirao na tribinama stadiona Grbavica u Sarajevu. Mamić je na nogometni susret u Sarajevu navodno došao kako bi promatrao igru dvojice nogometaša Srđana Stanića iz Željezničara i Amera Dupovca iz Sarajeva.
- u ožujku splitska policija privela 67 osoba, među njima i Mamića, zbog izgreda na derbiju Hajduka i Dinama. Mamić se u svečanoj loži sukobio s bivšim igračem Hajduka Ivom Begom.
2012.
- na zagrebačkom Županijskom sudu odbačena tužba koju se protiv njega podnijele četiri udruge zbog izjave da "gay nogometaši ne mogu igrati za reprezentaciju".
2011.
- nakon utakmice Dinamo - Malmoe na maksimirskom stadionu priveden zbog sprječavanja policajaca u obavljanju dužnosti
2010.
- zbog vrijeđanja novinara Boruta Šipsa na božićnom domjenku u Dinamu 2010. novčano kažnjen, a naknadno se s novinarom nagodio na 50 tisuća kuna naknade odštete
- u veljači tužiteljstvo tražilo istragu protiv Mamića zbog sumnje da je prijetio novinaru tjednika "Nacional" Berislavu Jeliniću nakon televizijske emisije "Otvoreno" u kojoj su raspravljali o namještanju utakmica i "Nacionalovom" tekstu o navodnim sumnjama UEFA-e da je, među ostalim, i Mamić povezan s tim nezakonitostima.
- Općinski kazneni sud oslobodio ga je optužbe da je "torbario" dionicama HT-a.
2008.
- na Općinskom građanskom sudu u Zagrebu novčano kažnjen s 50.000 kuna zbog vrijeđanja novinarke "24 sata" Romane Eibl na konferenciji za novinare u rujnu 2007. Priznao krivnju i ispričao se novinarki
2003.
- u zagrebačkom gradskom poglavarstvu sukobio se s pročelnikom gradskog Zavoda za planiranje Miljenkom Mesićem
Novinske kronike Mamića pamte po i prijetnjama i vrijeđanjima novinara Dubravka Sušeca i Kristijana Toplaka 2002., Ivice Blažička 2008., profesora zagrebačkog Fakulteta političkih znanosti Ivana Šibera, bivšeg ministra Branka Vukelića, zagrebačkog policajca koji mu je pozvao "pauk" 1995., delegata nakon europske utakmice s francuskim Auxerrom 1994., šefa riječke Protuobavještajne agencije (POA) Nikolu Mandekića, a jedan od prvih izgreda povezanih s Zdravkom Mamićem datira još iz 1992. kada je, po pisanju tiska, prijetio tadašnjem predsjedniku HAŠK Građanskog Josipu Šoiću koji se navodno spasio bijegom preko ograde maksimirskog stadiona. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook