Hrvatski ministar vanjskih i europskih poslova Miro Kovač u četvrtak je izjavio kako Hrvatska želi spojiti zemlje članice Europske unije sa zemljama koje to još nisu, te je poručio kako je potrebno bolje međusobno povezivanje zemlja članica Jadransko-jonske inicijative kojoj Hrvatska trenutačno predsjedava.
Pročitajte i ovo
Unutar EU-a
Orban postaje sve izoliraniji: Pogledajte s kim se sastao
Nova prijetnja
Orban ozbiljno zaprijetio Europskoj uniji: "Ako ne deblokirate ova sredstva..."
"Hrvatska kao predsjedavajuća Jadransko-jonske inicijative ima ambiciju spojiti i zemlje članice Europske unije i zemlje koje još nisu u Europskoj uniji," rekao je ministar Kovač novinarima u četvrtak u Dubrovniku nakon sastanka s ministrima vanjskih poslova BiH i Albanije Igorom Crnatkom i Ditmirom Bushatijem uoči početka godišnjeg foruma Strategije EU za Jadransku i Jonsku regiju (EUSAIR) koji će biti otvoren u popodnevnim satima u hotelu Valamar Lacroma.
EUSAIR obuhvaća osama zemalja od kojih su četiri članice Europske unije (Hrvatska, Grčka, Italija i Slovenija) i četiri koje to žele biti (Albanija, Bosna i Hercegovima, Crna Gora i Srbija)
Na novinarski upit što očekuje od foruma EUSAIR-a u Dubrovniku, šef hrvatske diplomacije istaknuo je kako zemlje sudionice žele napraviti nešto pozitivno za svoje građane.
"Želimo se bolje prometno povezati, da i gospodarstva budu što povezanija. Želimo nešto napraviti za zaštitu okoliša" kazao je Kovač.
Dodao je kako Hrvatska kao članica Europske unije "ima nešto za pokazati", a ovaj forum u Dubrovniku pokazuje da Hrvatska i na području vanjske politike ima jedan pozitivan pristup.
Ministar vanjskih poslova BiH Igor Crnadak je izjavio kako njegova zemllja sudjeluje u regionalnim inicijativama "svom snagom."
"Smatramo da je naš glavni strateški vanjskopolitički cilj članstvo u Europskoj uniji, ali taj je cilj nemoguć bez dobrih odnosa u regiji," rekao je Crnadak.
Istaknuo je kako su za Bosnu i Hercegovinu aktivnosti u Jadransko-jonskoj inicijativi iznimno važne i BiH od toga očekuje dobre učinke u smislu razvoja, smanjenja nezaposlenosti i bolje gospodarske situacije.
Osim što je Hrvatska trenutačno predsjedavajuća Jadransko-Jonskom inicijativom, ona je i supredsjedatelj Strategije za Jadransku i Jonsku regiju (EUSAIR) koju je Europsko vijeće potvrdilo u listopadu 2014. godine kao treću takvu EU makro-regionalnu strategiju nakon Strategije EU za baltičku regiju (2009.) i Strategije EU za dunavsku regiju (2011.) (Hina)