Baš prije odlaska na godišnji odmor, lijepe vijesti za Ivu Tadić. Tečaj eura pao je sa 7,6 na 7,4, a samim time i njoj se smanjila rata kredita, i to za dvjestotinjak kuna.
Pročitajte i ovo
PRIPAZITE
Tko na kredit kupuje stan ili auto, odsad mora biti spreman na novosti, a one nisu dobre
Zaduženi građani u panici
Prošli ga trnci kad je pogledao aplikaciju banke: ''Nisam siguran da je to pravilno''
"Nije neki veliki iznos, ali ja sam zadovoljna, s obzirom da je meni kamata fiksna. Oni koji imaju promjenjivu imat će puno više sreće", kaže Iva Tadić, korisnica kredita u eurima.
Do pada tečaja eura došlo je zbog jačanja kune. HNB je u sustav pustio 2,7 milijardi kuna, a ta financijska injekcija se odmah odrazila na ratama građana. Iva čak razmišlja i o novom, još povoljnijem kreditu, s promjenjivom kamatnom stopom.
"Nadam se da će me moja banka pozvati i ponuditi mi bolju kamatu. Ako ne tako, onda ću svakako potražiti neke ponude u drugim bankama gdje sam već čula da je kamata smanjena i krenuti u novi kredit, odnosno napraviti refinanciranje postojećeg", kaže Iva.
Cijela priča oko jačanja kune pada u vodu ukoliko dođe do rasta EURIBOR-a. To je parametar po kojem se izračunavaju kamate na kredite u eurima, a trenutno je on na povijesno niskim razinama i iznosi minus 0,3 posto. Ako naraste on, kamate odu u nebo.
No, takav scenarij, uvjeravaju stručnjaci, nećemo gledati još neko vrijeme.
"Referentne stope i dalje padaju, odnosno kamate se još dodatno snižavaju, kao i nacionalna referentna stopa i EUROBOR. Građani će sada dobiti obavijest da im se dodatno snižava kamatna stopa. Dakle, od osmog mjeseca će imati sniženje i zbog jedne i zbog druge stvari", kaže Vjeko Peretić, financijski savjetnik.
U prilog nižim kamatama ide i nedavni izlazak Hrvatske iz procedure prekomjernog deficita. Proračunski manjak smo sveli na minimum, a rezultate je dala i porezna reforma.
"To će generalno značiti dugoročno pad kamata, nižu premiju na rizik zemlje i sve ove parametre koji utječu na cijenu novca koju mi ovdje u hrvatskoj plaćamo", kaže Peretić
A da bi kamate mogle ići dolje, potvrdili su nam i iz Hrvatske udruge banaka.
"Može se očekivati pritisak na smanjenje kamatnih stopa ili ublažavanje njihova rasta ako na svjetskom tržištu započne najavljeni rast referentnih kamatnih stopa", poručuju iz HUB-a.
Gospodarstvo se, kažu, oporavlja, kreditni rejting zemlje je stabilan i ne pada, a sve se to mora pozitivno odraziti na rate kredita građana.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr