To će biti drugi službeni posjet hrvatske predsjednice Bosni i Hercegovini, nakon prvog u ožujku 2015., na samom početku njezina mandata.
Pročitajte i ovo
Istraga u tijeku
Užas u susjedstvu: U šumi pronađen ljudski kostur bez glave
Prijeti mu izručenje
Sud BiH raspisao tjeralicu za bivšim šefom granične policije: "Dan prije uhićenja je ilegalno prešao granicu"
Predsjedništvo BiH bilo je u uzvratnom posjetu Hrvatskoj u proljeće 2016., a predsjednica je u međuvremenu bila i u nekoliko radnih posjeta BiH.
Kako se doznaje na Pantovčaku, predsjednica će izraziti snažnu potporu BiH na njezinu putu prema euroatlantskim integracijama i razgovarati o mogućnostima za jačanje gospodarske suradnje između dviju zemalja, a neće bježati niti od otvorenih pitanja.
S obzirom na to da je u BiH u tijeku predizborna kampanja za opće izbore u listopadu, predsjednica će naglasiti važnost očuvanja jednakopravnosti svih triju konstitutivnih naroda u BiH i svih njezinih građana, bez obzira na vjeru i nacionalnu pripadnost, u duhu Daytonskog sporazuma, koji je potpisala i Hrvatska i jedan je od njegovih jamaca.
Svojim posjetom ona želi potaknuti čelnike BiH, Bošnjake i Hrvate, na dijalog i dogovor o ključnim pitanjima i reformama, uključujući izborni zakon, ne ulazeći pritom u bilo kakve pojedinosti mogućih zakonskih rješenja, ističu na Pantovčaku.
Hrvatska ne želi da Hrvati postanu manjina u BiH, zauzima se za provedbu presude Europskog suda za ljudska prava u Strasbourgu u predmetu "Sejdić - Finci", presude Ustavnog suda BiH po Ljubićevoj apelaciji te odluke Ustavnog suda BiH o Mostaru, naglasili su izvori.
Plan posjeta
Službeni posjet BiH predsjednica će početi u srijedu u Sarajevu gdje će biti upriličen svečani doček. Nakon tête-à-tête sastanka s Predsjedništvom BiH slijedi sastanak izaslanstava, a nakon toga se oko 11.30 sati očekuju izjave za novinare, kazali su izvori.
Potom slijedi sastanak s članovima kolegija Doma naroda i Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH nakon čega je predviđen radni ručak s predsjedateljem Vijeća ministara BiH Denisom Zvizdićem.
Predsjednica će se sastati također s vrhbosanskim nadbiskupom, kardinalom Vinkom Puljićem, zatim visokim predstavnikom za BiH Valentinom Inzkom te predstavnicama udruženja "Majke Srebrenice".
Dan će završiti svečanom večerom koju u njezinu čast organizira Predsjedništvo BiH.
Predsjednica će u četvrtak posjetiti srednju Bosnu, uključujući prvi put Tuzlu.
Predsjednica će obići i franjevački samostan u Gučoj Gori, u općini Travnik, sagrađen sredinom 19. stoljeća.
Posjetit će također tvornicu furnira "Palavra" u obližnjoj Novoj Bili koja posluje uspješno već dva desetljeća i planira otvoriti tvornicu u Hrvatskoj, točnije u Sisačko-moslavačkoj županiji.
Posjetit će i tamošnju hrvatsku bolnicu "Dr. fra Mato Nikolić" koja nosi naziv po istaknutom bosanskom franjevcu, humanistu i prvom diplomiranom liječniku iz Bosne i Hercegovine - fra Mati Nikoliću (1776.-1844.).
Predsjednica će potom otići u Vitez gdje će se sastati s hrvatskim načelnicima općina te predsjedateljima Općinskih vijeća Središnje Bosne.
Slijedi posjet Žepču i tamošnjem Katoličkom školskom centru "Don Bosco" te susret s Hrvatima u Usori.
Na kraju dana predsjednica će stići u Tuzlu. Sastat će se s predsjednikom vlade Tuzlanskog kantona i gradonačelnikom Tuzle.
U petak će u Tuzli obići Katolički školski centar "Sv. Franjo" te franjevački samostan i crkvu sv. Petra i Pavla, a susrest će se i s predstavnicima Koordinacije hrvatskih i katoličkih udruga s područja Tuzlanske županije.
Tijekom ovog posjeta BiH predsjednica će prvi put obići bosansku Posavinu, točnije Orašje i Derventu. Posjetit će tamošnje Hrvate i franjevačke samostane, kazali su izvori.
Zbog posjeta najavljen i prosvjed
Podsjetimo, nevladina udruga Bošnjački pokret za ravnopravnost naroda najavila je u ponedjeljak kako će u Sarajevu organizirati prosvjede zbog posjeta hrvatske predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović planiranog za ovaj tjedan.
Prosvjedno okupljanje trebalo bi biti organizirano kod spomenika ubijenoj djeci opkoljenog Sarajeva u Velikom parku u blizini hrvatskog veleposlanstva u Bosni i Hercegovini pod geslom "Ne tuđmanizaciji BiH i stop 'ruskoj čizmi' u BiH 22 godine poslije Daytona".
Prosvjed je, kako ističu iz te nevladine udruge, motiviran "očiglednom namjerom vodstva Hrvatske da politiku međudržavnih odnosa s BiH gradi na principima i ciljevima politike Franje Tuđmana iz razdoblja 1991.-95. godine", stoji u priopćenju dostavljenom lokalnim medijima. (Hina)