Vladimir Putin jučer je još jednom zabrinuo svijet kada je u obraćanju naciji spomenuo nuklearno oružje.
Pokretanje nuklearnog napada zadnja je mjera koju bi Rusija mogla iskoristiti, piše Newsweek, a stručnjaci kažu da bi u tom slučaju SAD to mogao detektirati i napasti prije nego što se Putin odluči na napad.
Hans Kristensen, direktor za projekt nuklearnih informacija pri Federaciji američkih znanstvenika, rekao je za Newsweek da bi Putin mogao brže djelovati s oružjem dalekog dometa, koje već i je u stanju pripravnosti, umjesto onog kratkog dometa, koje bi Rusija trebala izvaditi iz skladišta.
Da obavještajna zajednica detektira aktivnost na mjestima tih skladišta - ukrcavanje bojevih glava na kamione i helikoptere ili pojačanu aktivnost među posebno treniranim jedinicama - to bi mogao biti znak da Putin planira napad oružjem kratkog dometa.
S druge strane, uporaba oružja dalekog dometa mogla bi se očekivati ako bi se lansirne rampe, raketne podmornice ili krstareće rakete premještale u većem broju nego inače.
"Zabilježio bi se i veći broj aktivnosti u kontrolnom i zapovjednom sustavu i općenitoj komunikaciji koja bi indicirala da se nešto događa", dodao je Kristensen.
Pročitajte i ovo
ZA DNEVNIK NOVE TV
Komunikacijska stručnjakinja o Putinovoj neverbalnoj komunikaciji: Pogledajte što je za njega specifično i što sve otkriva
Pročitajte i ovo
IZ MINUTE U MINUTU
Kaos u Rusiji: U nizu gradova uhićeno više od tisuću prosvjednika na skupovima protiv mobilizacije
Rusija ima najveći broj nuklearnih bojevih glava na svijetu, prema Federaciji američkih znanstvenika, čak 5977. SAD ih posjeduje 4428, a Francuska je treća nuklearna sila s 290 bojevih glava. No, ističu kako točan broj za Rusiju nije poznat iz sigurnosnih razloga.
Rat u Ukrajini iz minute u minutu pratite OVDJE.