"MZOS prati i osigurava pravo na obrazovanje 18.816 učenika s teškoćama koji se školuju u redovitim i posebnim odgojno-obrazovnim ustanovama", ističe se u MZOS-ovu priopćenju. "Pored toga, osiguravamo potrebnu programsku i profesionalnu pomoć te prostornu i pedagoško-didaktičku prilagodbu učenicima s teškoćama radi njihova primjerenog obrazovanja, unapređenja i podizanja kvalitete njihova života te integracije u život zajednice nakon završetka njima primjerenog i prilagođenog školovanja", dodaje se.
Kako se ističe u priopćenju, za školsku godinu 2012./2013. izdana je suglasnost za ukupno 424 pomoćnika u nastavi/osobnih pomoćnika/prevoditelja znakovnog jezika za neposredan rad s učenicima s teškoćama. Za 868 učenika koji se nalaze na dužem liječenju nastava se organizira u 12 zdravstvenih ustanova svakodnevno, u 73 odjela. Isto tako, sukladno propisima organizira se i nastava u kući te je u školskoj godini 2012./2013. odobrena za 149 učenika.
Za prijevoz učenika s teškoćama, sufinanciranje prehrane te nabavu didaktičkih sredstava i pomagala potrebnih učenicima s teškoćama u 19 posebnih odgojno-obrazovnih ustanova i 95 osnovnih škola s općeobrazovnim programom u kojima su ustrojeni posebni razredni odjeli za učenike s teškoćama u razvoju u Državnom proračunu za 2012. bilo je osigurano 22,04 milijuna kuna. U školskoj godini 2012./2013. sufinancirani su troškovi prijevoza za 2.631 učenika i 805 njihovih pratitelja.
Također, ministarstvo je izradilo Nacrt prijedloga Pravilnika o osnovnoškolskom i srednjoškolskom odgoju i obrazovanju učenika s teškoćama koji osigurava potrebnu programsku pomoć radi ostvarivanja prava učenika s teškoćama na primjereno obrazovanje, koji je od danas dostupan na mrežnim stranicama Ministarstva, napominje se nadalje u priopćenju.
Njime se utvrđuju vrste primjerenih programa i oblika školovanja te primjerenih oblika pomoći na koje učenik s teškoćama ima pravo tijekom svog obrazovanja. Temeljni je cilj uspostaviti sustav odgoja i obrazovanja koji može osigurati dostupnost odgojno-obrazovnog sustava svim učenicima s teškoćama najvećom trenutno mogućom integracijom i nediskriminirajućim i nesegregirajućim odnosom prema njima, ističe MZOS u svojem priopćenju, te poziva cjelokupnu zainteresiranu javnost da se uključi u javnu raspravu.
Roditelji djece s teškoćama u razvoju ujedinjeni u grupu "Pomozimo djeci s invaliditetom" jučer su Vladi uputili otvoreno pismo u kojemu zahtijevaju smjenu ministra zdravlja Rajka Ostojića, ministra znanosti, obrazovanja i sporta Željka Jovanovića i ministrice socijalne politike i mladih Milanke Opačić, tvrdeći kako njihova ministarstva nisu učinila ništa da riješe bar dio problema koje roditeljima teško invalidne djece stvaraju neadekvatno napisani zakoni i tromost administracije. Smjenu ministara zatražili su jer se, kako su istaknuli, "radi o kršenju temeljnih ljudskih prava". U suprotnome su zaprijetili prosvjedima. (Hina)
Pročitajte i ovo
Dan palčića
Njihov dolazak na svijet je i težak i sretan: "Ona je bila jedna od blizanki koja je preživjela. Druga jednostavno nije bila..."
Izvan kalupa ispod radara
Ova djeca mogla bi biti budućnost svijeta, a ne samo Hrvatske: Gubimo ih, zašto ih sustav zanemaruje?
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook