Kardinal Josip Bozanić uputio je vjernicima tradicionalnu božićnu poruku. Kazao je da slavlje Božića nije neobično samo ove godine, ali ove je godine posebno.
Pročitajte i ovo
Potpuno drukčije poruke
Je li započeo rat na božićnom drvcu u Zagrebu? Obješene nove poruke, znamo i tko ih je stavio
u Francuskoj
Užas na božićnoj paradi! Ogromna metalna ptica pala na ljude: "Čuli smo krikove, bilo je užasno"
''Pandemija je ljude, bez obzira na to pripadaju li nekoj vjerničkoj zajednici, religijskomu svjetonazoru ili ne, usmjerila prema pitanjima o životnim uporištima. Nastojanja da se smanji širenje zaraze za sobom povlače određena ograničenja, većinom materijalne naravi, ali nipošto bez posljedica na naš duhovni život, kao što je to vidljivo upravo u stvarnosti slavlja. Slavlje uvijek povezuje unutarnje, duhovne razloge i izvanjske oblike. Gledajući što su pandemijska ograničenja izvanjski narušila, lako uviđamo da se to odnosi na blizinu, zajedništvo, slobodu i planiranje'', poručio je vjernicima.
Fizička udaljenost i uskraćenost druženja
Bozanić je napisao i da se fizička udaljenost, uskraćenost druženja i okupljanja održavaju ''u poteškoćama društvene naravi, ne štedeći pritom nijedno životno ozračje: od obitelji, odgoja i obrazovanja do bogoslužja, kulture, gospodarstva i politike.
''No Božić je događaj koji nedvosmisleno očituje nadu. Božić je rođenje Spasitelja, čime je ljudima darovana snaga protiv tjeskobe i straha. Božić je dar nebeskoga kraljevstva, da ne budemo prepušteni zarobljenosti zemaljskim'', podsjeća Bozanić.
''Kad jedni drugima čestitamo...''
''Braćo i sestre, kada jedni drugima čestitamo; kada jedni drugima uručujemo darove, ma kako skromni bili; kada zajednički blagujemo za istim stolom; izražavamo radost vjere u kojoj dijelimo otajstvo Kristove blizine, očitovane i ostvarene za nas »radi nas i našega spasenja« (Nicejsko-carigradsko vjerovanje). To je susret s Gospodinom koji nas pohodi svojim darom i koji liječi naš život od zla. I kada nam nedostaju slavljenički izražaji, Božja je blizina neograničena, jer je Kristova, jer je božićna.
Božić nas poziva da razmotrimo možemo li mi tu darovanu blizinu i u sadašnjim ograničenjima očitovati drugima: ublažavajući trpljenja, pomažući u potrebama, moleći za one koji se brinu za bolesne, siromašne, osamljene i prognane'', piše u čestitki. Bozanić kaže i da osjećaj Božića olakšavaju i znakovi u našem okruženju, poput jaslica.
Nedostaje susret u crkvama
''U ovoj su godini, osobito na početku pandemije, mnoga vrata bila zatvorena: vrata vrtića, škola i učilišta; vrata kazališta, muzeja i knjižnica; vrata restorana, trgovina i dvorana. Čak i prostori domova, kako prijatelja tako i vlastite obitelji, kao i prostor crkve, postali su teže dostupni.
I dok neki jednostavno kažu da je Božić ionako u našim srcima, da nije potrebno ići u crkvu i biti s drugima, mi znamo da je Crkva zajednica i istinski nam nedostaje susret i slavlje u crkvi koja je dom vjerničke zajednice'', poručuje Bozanić i dodaje da se to posebno osjeti u zagrebačkoj nadbiskupiji zbog oštećenosti katedrale i drugih crkava u potresu.