Četvero tadašnjih djelatnika, među kojima jedan posthumno, odlikovano je Redom hrvatskog trolista, dok je njih devetero, a među njima dvoje posthumno, odlikovano Redom hrvatskog pletera, za doprinos u primopredaji te, krajem 80-ih godina prošlog stoljeća, najsuvremenije bolnice u Zagrebu, koja je zapošljavala 1.250 djelatnika.
Predsjednik Josipović naglasio je kako je riječ o posebnoj i po mnogo čemu važnoj instituciji nezaobilazno vezanoj uz Domovinski rat te jednoj od tada najsuvremenijih vojnih bolnica u ovom dijelu Europe, čija je vrijednost objekta i opreme dosezala 500 milijuna dolara.
Pročitajte i ovo
"Nisam optimist"
Josipović o sukobu predsjednika i premijera: "Ne bi trebali zajedno tulumariti, ali bi se morali dogovoriti o važnim pitanjima"
Uskoro premijera
"Povukao sam se na selo i izolirao od svega": Bivši predsjednik napisao operu o ubojstvu koje je šokiralo svijet
Neprocjenjiva vrijednost
U ustanovi je radilo 1.250 djelatnika različitih profila, najviše stručnog medicinskog kadra, te je bolnica stoga, ocijenio je Josipović, bila neprocjenjiva vrijednost koju je mlada hrvatska država trebala zadržati i sačuvati, što u kontekstu vremena prije dvadeset godina nije bilo lako.
'Preko 80 posto kadra izrazilo je lojalnost RH, ali onaj preostali dio nije bio takvog razmišljanja. Zbog toga preuzimanje bolnice i stavljanje na raspolaganje Hrvatskoj nije bilo lako. Zahvaljujući hrabrim i odgovornim ljudima bolnica je sačuvana i stavljena u funkciju prije svega hrvatskim braniteljima, ranjenima i oboljelima diljem hrvatskog ratišta kao i svim civilnim građanima', kazao je Josipović.
Posebna zahvala generalu Špegelju
Podsjetio je i da je bolnica imala 60 mobilnih kiruških ekipa aktivnih na ratištu, gdje je stradalo četvero djelatnika. U ime odlikovanih zahvalio se doc. Ivo Vučković, tadašnji predsjednik Ratnog kriznog stožera bolnice.
'Vojnu bolnicu Zagrebu u punoj spremi i posve neoštećenu sačuvali su njezini djelatnici nakon 8-mjesečne vojne konspirativne aktivnosti i tako omogućili hrvatskoj Vladi da pregovorima ishoduje njezino preuzimanje od JNA', kazao je zahvalivši se na odličjima kao velikom priznanju svima koji koju su na bilo kojima su na bilo koji način tome pridonijeli.
Posebnu zahvalnost izrazio je generalu Martinu Špegelju bez kojega, kako je rekao, bolnica ne bi ni bila izgrađena te tadašnjem ratnom ministru Živku Juzbašiću na pruženoj pomoći. (Hina)