Zaboravili smo da je ulazak Hrvatske u EU, nakon ulaska u NATO, bio zadnji strateški cilj oko kojeg je postojao konsenzus kojega nažalost više nemamo, rekla je na konferenciji za novinare Jadranka Kosor, koja je kao tadašnja premijerka završila predpristupne pregovore s EU i zatvorila sva pregovaračka poglavlja među kojima je, prisjetila se, najteže bilo poglavlje 23 o pravosuđu.
Pročitajte i ovo
Stigma je veliki problem
U susjedstvu se pojavila bolest za koju se vjerovalo da je iskorijenjena: "15 minuta kontakta je dovoljno za zarazu"
Podaci Eurostata
Hrvatska ponovno ispod prosjeka: Po standardu snažno zaostajemo za ostatkom EU
Posjetila je i da je Hrvatska imala najteži put ulaska, najviše poglavlja, najteže procedure, koje su zahtijevale otvaranje i zatvaranje poglavlja te mnoge blokade uključivo i slovenske. Slovenija je u jednom trenutku stavila blokade na 14 od ukupno 35 poglavlja, navela je Kosor.
No, sve smo to uspjeli otkloniti i voljela bi da se ponovo podigne razina zajedništva, i da danas kad smo članica budemo uspješniji u povlačenju novca iz europskih fonova, poručila je Kosor.
Koliko je bilo teško, podsjetila je i na činjenicu da smo pregovore završavali u ozračju čekanja presude Haaškog suda hrvatskim generalima, u čijim se optužnicama spominjala i odgovornost hrvatske države.
PROŠLE SU DVIJE GODINE - Je li nam bolje?
Sve smo to uspješno riješili, no, nažalost dvije godine članstva i nismo baš iskoristili, nismo iskoristili potencijale da na jedan uloženi euro povučemo tri iz europskih fondova, a za što smo se trebali pripremiti , naglasila je Kosor.
Podsjetila je da je uoči samog ulaska Hrvatske u EU, koncem lipnja 2012. Hrvatski sabor, mimo dogovorenih europskih standarda, donio Zakon o pravosudnoj suradnji, poznatiji kao "lex Perković" kojeg je nakon toga pod pritiskom EU-a morao povući.
"Čini mi se da smo od ulaska počeli ići unatrag, da se ne poštuju usvojeni europski standardi", rekla je Kosor navodeći kako su stvari lošije i u medijima i u pravosuđu.
Na medije i novinare se vrše pritisci, nezamislivi u vrijeme pristupnih pregovora, a i u pravosuđu se ne poštivaju standardi, rekla je Kosor, ustvrdivši da se primjerice Ustavni sud ponaša kao neka vrsta vrhovnog arbitra, primjerice u odluci o Ustavnom zakonu o pravima nacionalnih manjina.
Ponovivši da su dvije zadnje godine do ulaska u EU bile izuzetno teške, i da prve dvije članstva nisu polučile zadovoljavajuće rezultate poručila je da se mora poraditi na uspostavljanju konsenzusa, promijeniti mnogo toga kako bi bili učinkovitiji i povukli 11 milijardi kuna koje nam stoje na raspolaganju u EU fondovima. (HINA)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook