'Dobili smo šest tijela razmjenom, a četiri smo mi sami izvukli i oni su bili svi masakrirani. A što se tiče ovih četiri vojnika koja su bila zarobljena, točno je da ih je kapetan Dragan u jednom trenutku zaštitio, ali zaštitio ih je vrlo vjerojatno da bi možda imao neki alibi', rekao je Danijel Kotlar, ratni zapovjednik 113. brigade.
Pročitajte i ovo
Ratni zločin mučenja
Australska sutkinja: 'Kapetan Dragan' počinio ratni zločin!
Kapetan Dragan tužit će Hrvatsku i Australiju
Mještani Bruške danas se nerado prisjećaju događaja za vrijeme okupacije. Većina su u to vrijeme izbjegli u Zadar. Ostalo je samo nekoliko staraca koji tvrde da ih Alfe nisu uznemiravale. 'Radite vaše polje kaže i ne bojte se nikoga, ako bude tko vas dirao javite se Kapetanu', rekla je Marija Čačić Bruška.
>> Odbačena žalba kapetana Dragana
Pokolji su se ipak događali. Nekoliko kilometara dalje u zaseoku Marinovići nekoliko dana prije Božića '91. ubijeno je 10 civila. Mile Marjanović do danas nije saznao tko je odgovoran za smrt njegovih roditelja. 'Evo tu su ubili moga ćaću i mater, tu, i još dvi žene, jednu gluhonjemu i, ovu, nevistu joj. Došli su jednu veče, po mraku, po noći i koga su uvatili izveli vanka prid zid i ubili', mrekao je Mile Marinović.
>> Kapetan Dragan podnosi prvu i zadnju žalbu?
Uz ubojstva u Briševu Lisca, kako su ga zvali hrvatski vojnici, tereti se i za zločine na kninskoj tvrđavi i u Glini. Popis je dug, a pravda spora, obitelji žrtava ipak se nadaju da će biti i dostižna.