Početak sezone
Omiljeno voće stiglo na tržnice, skuplje je nego biftek: "I da si to mogu kupiti, ne bih iz principa!"
IMAŠ PRAVO, OSTVARI GA
Još jedna skupina građana od početka svibnja može se voziti besplatno zagrebačkim javnim prijevozom
Traje epidemija
Kaos na još jednom luksuznom kruzeru: Više od 100 putnika i članova posade pokosio opasni virus
Jučer u 22:00 sata čarobno putovanje svijetom u sklopu multisenzorne izložbe 'Put oko svijeta u pola sata' zatvorilo je svoja vrata. 12 dana, 12 tema i stotine fotografija ostat će divna uspomena svim putnicima.
>> 'Put oko svijeta u pola sata': Putovanje kakvo nikada niste doživjeli
Kada je izložba 19. lipnja otvorena gotovo nitko od slučajnih prolazinika nije očekivao da će ona donijeti pregršt 'stvarnih' doživljaja s putovanja. No, da je zagrebačka V. gimnazija zaista pretvorena u svijet u malom sada mogu svjedočiti tisuće oduševljenih posjetitelja.
Putokazi koji određuju smjer puta, mirisi raznih destinacija, glazba koja dočarava ritam mjesta – mjesta koje prikazuju fenomenalne fotografije Davora Rostuhara. Kako je jesti proso prstima, kako se kleči uživajući u ceremoniji čaja te ispijajući još vrući autentični japanski čaj, kakvim se oružjem služe plemena s Nove Gvineje i pregršt drugih osjetilnih podržaja bilo je moguće doživjeti samo hodajući kroz jednu školu.
Svakog dana u velikom galerijskom prostoru održavane su edukativne i zabavne radionice. Posjetitelji su hitali kako bi naučili ponešto o Aikido borilačkim vještinama, kineskoj kaligrafiji, origami vještini, djembe bubnjanju, trbušnom plesu i mnogim drugim egzotičnim vještinama. Nakon održanih edukativnih radionica njihovi su edukatori održali i sami predstavljanje istih. Predavanja poput onog o Etiopiji i Iranu pridonijele su edukativnom duhu ovog velikog projekta.
Izvlačenje dobitnika nagradnih igara održano je nakon zatvaranja izložbe. Sretni dobitnici krenut će na put u Istambul i Pariz i uživati u ostalim vrijednim nagradama. Iznos od svih prodanih fotografija koje je Rostuhar izložio namijenjen je udruzi DUH, čiji su vrijedni volonteri svojim radom i osmijehom također podržali ovaj projekt. DUH-ovci će dobivenim iznosom voditi svoje štićenike, mališane s posebnim potrebama, na putovanje u Lourdes.
Sada kada je 'Put oko svijeta u pola sata' zatvorio svoja vrata, za njim su ostali zadovoljni putnici, ali i volonteri koji su doprinjeli veselom duhu izložbe predano čuvajući svaki njezin dio. Zadovoljan je i autor, koji već krećući na svoje novo putovanje pomalo žali što je čarolija završena te se u završnoj riječi osvrnuo na trenutke u kojima je projekt začet.
'Nakon što su nas odbile sve moguće institucije koje bi trebale podržati ovakav projekt – ipak nismo odustali nego smo odlučili sve napraviti volonterski. Ova priča je završena, sada nas čekaju nova putovanja, novi izazovi. Hvala svima koji su vjerovali u ovaj projekt i učinili ga tako velikim i divnim', kazao je Rostuhar.
Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na Facebooku i Twitteru. Pratite DNEVNIK.hr putem iPhonea i ANDROID mobilnih uređaja.