Istraživanje je pokazalo da je u odnosu na godinu ranije poredak ocijenjenih područja gotovo isti ali su ocijene sada niže, odnosno bolje. Naime, u istraživanju TI-a građani korupciju ocjenjuju od jedan (nema korupcije) do pet (potpuna korupcija).
Pročitajte i ovo
Split i Korčula
Detalji velike akcije USKOK-a: Hrvat uhićen u Danskoj, novac od droge ulagao u nekretnine
Pitanje budućnosti
Istok Hrvatske dobiva novi KBC: Pogledajte kako će izgledati strateški megaprojekt
Pravosuđe je na vrhu liste korumpiranosti s ocjenom 4,3, slijedi zdravstvo s 4,2, zatim gospodarstvo (privatni sektor) i političke stranke s ocjenom 4, zakonodavstvo 3,9, mediji 3,5, obrazovanje 3,3, komunalne usluge 3,1, vojska 2,8 te nevladine udruge i crkva s ocjenama 2,6.
"Ne možemo tvrditi da korupcije ima manje ali možemo tvrditi da građani imaju dojam da je situacija nešto bolja", rekao je član Upravnog odbora Transparency International Hrvatska Don Markušić koji je u zagrebačkom hotelu Regent Esplanade predstavio izvješće.
Globalni barometar korupcije kojim se istražuje javno mijenje o korupciji TI je širom svijeta proveo u suradnji s Institutom Gallup International, a ispitano je 63.000 osoba u 60 zemalja.
Rezultati su pokazali da građani u svijetu najkorumpiranijima
smatraju političke stranke, zakonodavstvo i policiju (3,6) te
gospodarstvo (3,5). Najmanje korumpirana područja na globalnoj razini su kao i u Hrvatskoj vojska, nevladine organizacije i crkva.
Na predstavljanju izvješća o barometru korupcije bio je i predsjednik Republike Stjepan Mesić koji je rekao da nije zadovoljan onime što je dosadašnja Vlada napravila na planu suzbijanja korupcije. On smatra da će nova Vlada, neovisno o tome tko će je sastaviti, morati djelovati daleko energičnije, konkretnije, brže i odlučnije.