"Vidio sam da (hrvatski povratnici u RS) imaju slične probleme koje imaju srpski povratnici u Hrvatskoj, jednake zahtjeve, aspiracije i ista ograničenja. Rekao bih čak i snažnija ograničenja nego koja imaju Srbi u Hrvatskoj", rekao je veleposlanik Fuentes okončavši posjet Bosni i Hercegovini, javio je u četvrtak mostarski radio.
Pročitajte i ovo
Dino Klepo je uvjeren
Poznati gastarbajter najavio: "Znam ljude koji imaju plan, u sljedećim godinama mnogi će se iz Njemačke vratiti u Hrvatsku"
30-godišnjoj pacijentici
Hrvatski i srpski kirurzi obavili prvu transplantaciju jetre u Beogradu
Upitan zašto smatra da su Hrvati u RS-u u lošijem položaju, voditelj misije OESS-a je rekao kako nisu politički zastupljeni.
"Oni se ne osjećaju politički predstavljenima", objasnio je
Vilallonga koji se tijekom posjeta Bosni i Hercegovini susreo s hrvatskim povratnicima u Prijedoru, a razgovarao je sa čelnicima RS-a Miloradom Dodikom te gradonačelnikom Banja Luke Dragoljubom Davidovićem i srpskim prognanicima iz RH smještenim u BiH.
Španjolski diplomat smatra kako se tek nekoliko stotina Srba sada smještenih u BiH spremno vratiti u Hrvatsku. Za to je potrebno ostvariti potporu međunarodnih institucija ali i Vlade Republike Hrvatske.
Povratak prognanika, uz procesuiranje ratnih zločina, jedno je od najvažnijih pitanja koje međunarodna zajednica postavlja Hrvatskoj. Pri tome se, rekao je Vilallonga, hrvatska vlada obvezala izgraditi 7.000 stanova i omova Srbima koji su se vratili u Hrvatsku a u međuvremenu su izgubili stanarsko pravo.