Hrvatska je veoma zadovoljna NATO-ovim novim strateškim konceptom, dobro napisanim, balansiranim i sveobuhvatnim dokumentom koji pokriva sve mogućnosti koje se mogu predvidjeti, rekao je Šimunović na konferenciji o izazovima i perspektivama NATO-a.
Pročitajte i ovo
Vojni pakt
Putin postavlja Orešnika na granicu članica NATO-a: Objavio i tko će određivati mete
Špijunaže i sabotaže
NATO upozorio: "Četiri zemlje spremaju napade, jedna je sve spremnija ozlijediti ljude"
>> 'Povećanje kontingenta HV-a u Afganistanu jača nam poziciju u NATO-u'
>> Hrvatska povećava broj vojnika u Afganistanu
Konferencija koju organiziraju Institut za međunarodne odnose, američko veleposlanstvo u Zagrebu i NATO održava se u Zagrebu pod naslovom 'NATO-ov novi strateški koncept - izazovi i perspektive', a bavi se dokumentom koji je NATO usvojio na Lisabonskome summitu u studenome.
'Prava vrijednost dokumenta je što predviđa budućnost'
Po riječima organizatora, NATO-ov novi strateški koncept nastajao je u teškim okolnostima, ali otkad su ga prije oko mjesec dana prihvatili čelnici 28 zemalja članica, on određuje okvir strateškoga pozicioniranja Saveza u idućim desetljećima.
Šimunović je rekao da su veoma zadovoljni kako izgleda taj dokument, koji dobro miri sve tendencije i pitanja, stvari koje su važne i pojedinim saveznicima, i Savezu kao kolektivu
Govoreći o novom strateškom konceptu NATO-a, Šimunović je rekao kako je prava vrijednost toga dokumenta njegova sposobnost da predvidi budućnost. 'Novi NATO-ov koncept izvrsno pokriva sve mogućnosti koje smo kadri predvidjeti', kazao je on.
'Dokument otvara savez svijetu'
'Koncept je dobro balansiran dokument koji uspijeva pomiriti kompleksnost svijeta u kojem živimo. To je koherentan i dobro napisan dokument koji otvara savez svijetu', dodao je Šimunović. Po njegovim riječima, Hrvatska je zadovoljna tim dokumentom.
Šimunović kaže kako je važno što dokument 'reafirmira glavni temelj Saveza, odredbu o kolektivnoj obrani bez koje NATO ne bi bio NATO nego samo neka obična organizacija, ne bi imao strahovitu vjerodostojnost i robusnost koja leži na činjenici da je to kolektivna obrambena organizacija'.
Povijesno, kad je NATO nastajao imao je jasnog neprijatelja, a s vremenom to se mijenjalo, rekao je Šimunović. 'Ali glavna vrijednost kolektivne obrane ostala je ista. To je izvor iz kojega Savez crpi sve svoje snage i sposobosti. Ne može biti obrnuto. Ne možete stvoriti tako strahovitu snagu na činjenici da ste mirovna organizacija ili da ste forum za konzultacije', rekao je.
'Činjenica da dijelite temeljne interese, a to su liberalna demokracija, ljudska prava, slobodno tržište, to je temelj koji cementira Savez koji nalazi svoju glavnu misiju u kolektivnoj obrani, a to je čvrsto potvrđeno i u strateškom konceptu. Što se Hrvatske tiče, nama je bila važna ta odredba o kolektivnoj sigurnosti', istaknuo je Šimunović.
'Politika otvorenih vrata važna Hrvatskoj'
Osim kolektivne sigurnosti, Hrvatska drži i do tzv. politike otvorenih vrata, rekao je. 'Politika otvorenih vrata također je važna Hrvatskoj. Cijeli proces proširenja NATO-a podcrtava jedinstvenu privlačnost i uspješnost Saveza. Proces proširenja veoma je važan motor reforma i stabilizacije u Europi', rekao je on. (Hina)