Obavijesti Video Pretražite Navigacija

Hrvatska traži izručenje Rađena

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Hrvatska će redovnim putem od grčkih vlasti zatražiti izručenje Ernesta Rađena (47), osumnjičenog za ratne zločine nad hrvatskim civilima 1991. u Škabrnji koji je krajem prošlog tjedna uhićen u Solunu temeljem tjeralice hrvatskog MUP-a, doznaje se u Ministarstvu pravosuđa.

Glasnogovornik MUP-a Zlatko Mehun potvrdio je da je MUP jučer putem Interpola dobio obavijest o uhićenju Ernesta Rađena, za kojim je 2001. raspisana međunarodna tjeralica, te da je o tome obavijestio Ministarstvo pravosuđa.

Pročitajte i ovo Slika nije dostupna Ernest Rađen izjavio da se ne osjeća krivim Slika nije dostupna Ernest Rađen iz pritvora pušten na slobodu

Glasnogovornica tog ministarstva Vesna Dovranić kazala je kako još uvijek nisu zaprimili dopis, no da će odmah po primitku obavijesti o uhićenju pokrenuti postupak za Rađenovim izručenjem.

On je u Grčkoj dugo godina radio kao pomoćni trener košarkaškog kluba Aris, a policija ga je uhitila u petak u Solunu temeljem međunarodne tjeralice.

Zakonom o oprostu Rađen je pomilovan za oružanu pobunu, no 2001. je protiv njega na zadarskom Županijskom sudu pokrenuta istraga zbog sumnje da je počinio ratni zločin nad hrvatskim civilima u Škabrnji.

Županijski državni odvjetnik u Zadru Ivan Galović izjavio je da će se nakon završetka istražnih radnji odlučiti hoće li protiv njega biti podignuta optužnica ili će se odustati od kaznenog progona.

Rađena su za sudjelovanje u zločinu nad Škabrnjanima optužili neki svjedoci u postupku protiv 26 optuženih Srba, od kojih je većinu zadarski Županijski sud u prosincu 1995. u njihovoj odsutnosti osudio na dvadesetogodišnje zatvorske kazne. Među osuđenima je i sestra Ernesta Rađena, Edita Rađen, udana Potkonjak, koja je također nedostupna. Ona je osuđena na 15 godina zatvora.

Svjedok u tom postupku, Marijan Pešut (64) naveo je da je poznavao Ernesta Rađena iz Benkovca, koji je, kako je rekao, među prvima obukao neprijateljsku uniformu, kao 'oficir bezbjednosti' te bio u tzv. Martićevoj miliciji. Svjedok je kazao kako mu je jedan od napadača na Škabrnju, Slobodan Ćoso iz Jagodnje kod Benkovca, također rekao da je uz njega u masakru sudjelovao i Ernest Rađen.

Županijski državni odvjetnik tvrdi kako se tužiteljstvo ne oslanja samo na iskaz svjedoka Pešuta, već da ima i drugih dokaza protiv Rađena, no kaže da o njima ne može govoriti dok traje istraga.

Galović je izjavio da bi samo iskaz svjedoka Pešuta bio premalo u odnosu na kazneno djelo za koje se sumnjiči Rađen, koji je hrvatsku putovnicu, kako je objavio Hrvatski radio, dobio 1997. u Belom Manastiru.

Povezane teme

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene