Građevinari proučavaju predloženu kartu ekološke mreže Hrvatske. Eko mrežu smatraju prijetnjom svim investicijama pa i državnim, poput HEP-ovih, ali i održivom razvoju zemlje. 'Nisu ispoštivani i uvaženi svi interesi. Znači, trebalo je pomiriti interes prirode i životinjskog i biljnog svijeta i interes čovjeka', kazao je Zvonimir Sever, predsjednik Hrvatske komore inžejera.
Pročitajte i ovo
zaštita manjina
Vojnić osudila način provedbe hrvatsko-srpskog sporazuma: "U realizaciji svake točke ima nešto sporno"
Donosi Provjereno
Dao otkaz u Njemačkoj jer je dobio posao u Hrvatskoj, a onda se dogodio nevjerojatan obrat
Za gradnju u eko području trebat će brojne dozvole pa i dopuštenje Europske Komisije. Prema prijedlogu ministarstva okoliša, dosadašnja nacionalna eko mreža s 47 posto teritorija srezana je za 10 posto. Pod zaštitom ostaje 37 posto kopnenog teritorija.
>> UNESCO dodatno zaštitio Kopački rit
Hrvatska će biti europski prvak u zaštiti okoliša. Ispod je Slovenija s 35 posto zaštićenog teritorija i Bugarska s 33. Razvijene zemlje štite manje od 20, a Velika Britanija i Danska manje od 10 posto teritorija.
Predlagač, ministar okoliša kaže, mreža je rezultat znanstvenih činjenica. 'Cilj ove vlade i ovog ministarstva je, dakle, ne spriječiti razvoj, nego omogućiti da se osigura održivi razvoj tako da investicije i ekonomija idu ruku pod ruku sa zaštitom okoliša. Neće biti nikakvih problema za investicije ukoliko se na vrijeme planira, ukoliko se stručno krene u svaki projekt', kazao je ministar Zmajlović.
Eko mreža trebala bi pomoći u definiranju nacionalnih strategija poručuju aktivisti. 'Hrvatska ne zna što želi postići, u kojem smjeru se želi razvijati i koja područja treba koristiti za koje djelatnosti i to je nešto što nedostaje Hrvatskoj', kazala je Irma Popović Dujmović iz Svjetskog fonda za prirodu.
Ivan Vrdoljak, HNS-ov ministar gospodarstva prijedlog kolege iz SDP-a danas nije želio komentirati.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook