Hrvatska je pridonijela s milijun i 100 tisuća kuna. Tim je povodom u glavni grad Ukrajine doputovao i hrvatski predsjednik Ivo Josipović.
Pročitajte i ovo
Rat u Ukrajini
Smijenjen zapovjednik ukrajinske vojske na ključnom frontu: Zaslužan je za vraćanje Hersona, ali to nije bilo dovoljno
Ukrajinka napisala pismo
Optužena za veleizdaju: Dobila 14 godina zatvora
Prije 25 godina svijet je potresla nuklearna katastrofa u Černobilu. Već više od mjesec dana, suočeni smo s nuklearnom krizom u Japanu. Pa ipak svjetski moćnici nisu uspjeli skupiti 740 milijuna eura za konačnu sanaciju ukrajinske nuklearke. 'U suradnji s međunarodnim partnerima skupili smo 550 milijuna eura za realizaciju černobilskog projekta. Ukrajina će dodati još 29 milijuna eura', rekao je predjsendk Ukrajine Viktor Janukovič.
Nedovoljno za izgradnju 108 metara visokog i 20 tisuća tona teškog sarkofaga. Zaštitni oklop trebao bi biti postavljen iznad postojećeg, koji je napuknuo. 'Problemi koji se događaju u japanskoj Fukušimi 1 potvrđuju da nuklearna sigurnost ne poznaje granice. Černobilsku bol najviše su osjetili Europljani, japansku dijeli cijeli svijet', dodao je Janukovič.
>> 'Nesreća u Fukushimi je potpuno drugačija od černobilske'
Dok je predsjednik Ukrajine od političke elite pokušavao izvući novac na račun nuklearne opasnosti, u središtu Kijeva sam je postao ista. Takozvane toples prosvjednice ponovno su se okupile. Ovaj put s natpisima 'Janukovič je gori od radijacije' i 'Rak demokracije'. Očekivano, policija je prosvjed brzo prekinula, a sudionice privela.
'Djevojke koje štite našu zemlju utonulu u politički Černobil oni uhićuju i nasilno odvlače. Ovdje nema demokracije!', rekla je prosvjednica Inna Ševčenko. Ako ništa drugo, djevojke su privukle pozornost svjetskih medija, dotad usmjerenu na nuklearnu prijetnju u Ukrajini, Japanu, ali i svim područjima na kojima postoje nuklearne elektrane.