Vodeći svjetski 'optimisti' su Kosovo, Kina, Australija, Libanon i Kolumbija, a 'pesimisti' Hong Kong, Island, Singapur, Irska, Grčka te Hrvatska.
Pročitajte i ovo
izraelski napad
Hrvati pozvani da napuste Libanon, hrvatski veleposlanik potvrdio: "Nismo prisutni na terenu, ali..."
Znanost dokazala
Za one kojima treba nacrtati: Je li čaša stvarno polupuna ili poluprazna?
Među europskim zemljama, uz Kosovo su najveći optimisti građani Rusije, rezultati su ankete u kojoj je sudjelovalo 45.700 ispitanika iz cijeloga svijeta. Što se Hrvatske tiče, razina optimizma je u odnosu na prošlu godinu značajno pala, dok je razina pesimizma značajno narasla s 56 posto građana koji smatraju da će 2009. biti lošija od prethodne godine.
U odnosu na očekivanja koja su građani svijeta imali od tekuće 2008., uočava se manjak nade i optimizma u odnosu na 2009.: dok je pozitivna očekivanja od 2008. iskazivalo 38 posto građana to sada za 2009. čini 27 posto građana, pokazuje anketa.
Pad optimizma građana u cijelom svijetu
Agencija Puls u priopćenju navodi da se u posljednjih pet godina može uočiti značajan pad optimizma građana diljem svijeta. Dok je gotovo polovica njih očekivala da će 2005. biti bolja od prethodne, za 2009. to očekuje svega 27 posto.
Jedno od pitanja u anketi, koja je u Hrvatskoj provedena na uzorku od 1.000 ispitanika metodom osobnog intervjua, bilo je i hoće li sljedeća godina biti problematična, puna sukoba ili godina mira. Očekivanja od sljedeće godine variraju s obzirom na regiju iz koje ispitanici dolaze, pa tako 37 posto ispitanika iz istočne i središnje Europe smatra kako će sljedeća godina biti godina sukoba, dok s druge strane 43 posto ispitanika iz Zapadne Europe smatra kako će 2009. biti problematična.
Promatrano na svjetskom nivou, 36 posto ispitanika očekuje da će sljedeća godina biti problematična, dok to isto smatra 48 posto hrvatskih građana, stoji u priopćenju agencije Puls.