Protiv takvog prijedloga, koji nije stav radne skupine za izmjenu Zakona o odvjetništvu, borit ćemo se svim dopuštenim pravnim sredstvima, kazao je predsjednik HOK-a Leo Andreis. Dodao je da se prijedlogom novog zakona o odvjetništvu zadire u autonomiju te profesije, koja je kao samostalna i neovisna zaštićena Ustavom.
Pročitajte i ovo
U New Yorku
Ukinuli zastarjeli zakon: "Ljudi često imaju složene odnose"
Nije sve cvijeće
Mnogi će ih danas trebati: Sretni su jer smiju raditi, ali imaju veliki problem koji ih muči
Andreis je kazao da su odredbe postojećeg Zakona po kojima Komora samostalno utvrđuje visinu odvjetničkih nagrada već prošle europski "screening" te da se u izmjene i dopune išlo samo iz razloga da se stranim odvjetnicima nakon pristupanja Uniji dozvoli zastupanje na hrvatskim sudovima.
"Tarifa nije predmet usklađivanja s pravnim stečevinama EU", istaknuo je predsjednik Komore i dodao da će u obranu njihovih stavova ustati i tri međunarodne odvjetničke udruge.
Smatra da se odvjetničkim tarifama "barata u dnevno političke svrhe" te da se spornim prijedlogom u nezakonit položaj dovodi i Hrvatski sabor, koji ne može davati suglasnost o aktima koje ne donosi.
Ocijenio je da su tarife u velikom broju slučajeva preniske te da nema pravosuđa koje funkcionira, a da je besplatno ili jeftino.
Ako je vlast imala namjeru odvjetničke usluge učiniti pristupačnijima to je, smatra Andreis, trebala učiniti na potpuno drugačiji način, posebno u situaciji kada odvjetnici na sudovima nemaju pravo punog ekskluziviteta.
Podsjetio je da je Komora u prošloj godini i bez zakona o besplatnoj pravnoj pomoći, koji je u pripremi, besplatno zastupala oko 2.000 građana, što bi da je naplaćeno koštalo oko 70 milijuna kuna.
SSSH: u reguliranju tarifa Vlada "pokleknula" pred odvjetničkim lobijem
Iz Saveza samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) danas su u priopćenju ocijenili kako je Vlada RH, kroz predložene izmjene i dopune zakona o odvjetništvu, u reguliranju odvjetničkih tarifa "pokleknula pred odvjetničkim lobijem" i traže uključivanje sindikalnih predstavnika u radnu skupinu za izradu prijedloga zakona.
"U prijedlogu zakona, Ministarstvo pravosuđa nije predložilo drukčiju metodologiju uređenja odvjetničkih tarifa kao što se očekivalo i kao što je SSSH predlagao, već je Odvjetnička komora zadržala pravo utvrđivati i donijeti odvjetničku tarifu, ali ovaj put uz suglasnost Hrvatskog sabora", upozoravaju iz SSSH.
SSSH smatra da takav, "monopolski način" reguliranja odvjetničkih tarifa, kakav ne poznaju ni države članice EU, neće olakšati pristup pravosuđu hrvatskim građanima niti smanjiti broj i trajanje sudskih postupaka kao ni poticati izvansudsko i alternativno rješavanje sporova, već samo, kako navode, bogaćenje odvjetnika na račun hrvatskih građana.
Stoga, SSSH u priopćenju zahtijeva od Ministarstva pravosuđa reguliranje odvjetničkih tarifa Zakonom o odvjetničkim tarifama na način kako je uobičajeno u EU, odnosno tako što bi se plaćala izvršena usluga, a ne svaka radnja odvjetnika u postupku.