Prema riječima dr. Senke Štrbo, pomoćnice ravnatelja Zavoda za hitnu medicinsku pomoć, timovi hitne pomoći u posljednjih tjedan dana na području riječkog prstena imali su u prosjeku između 55 i 60 intervencija dnevno, što je dvostruko više od uobičajenog broja.
Pročitajte i ovo
rijeka leda na Stradunu
Zimsku tuču koja je pogodila Dubrovnik mještani će dugo pamtiti: Meteorolog objasnio kako je došlo do takve bizarne pojave
Istraga u tijeku
Kako se mlada žena otrovala plinom u riječkoj tvornici? Ispitivanje je trajalo cijelo jutro, 20 radnika završilo u bolnici
"Na području cijele županije imali smo u prosjeku još oko deset intervencija dnevno, no najveći porast broja intervencija imamo baš u Rijeci i gradovima i općinama Riječkog prstena, kaže dr. Štrbo, koja povećanje broja hitnih slučajeva pripisuje kombinaciji vrlo niskih temperatura i izbijanja epidemije gripe", kazala je doktorica Štrbo za Novi list i dodala kako su ih najviše nazivali građani starije životne dobi, i to zbog povišene tjelesne temperature.
Velik broj intervencija, ističe, odnosi se i na pacijente koji pate od srčanih bolesti i povišenog krvnog tlaka, za koje hladnoća može biti i vrlo opasna.
"Kada je temperatura vani niska, prilikom naglog izlaska na otvoreno stisnu se krvne žile u koži, što dovodi do povišenja krvnog tlaka i dodatnog opterećenja srca. Pri tom se nerijetko mogu pojaviti srčani bolovi, ali i ozbiljnije komplikacije. Zato je savjet svima koji imaju problema sa srcem i tlakom prije izlaska se toplo i slojevito obući, obavezno nositi kapu, šal i rukavice, a svakako bi dobro bilo i prilikom izlaska koji trenutak pričekati, primjerice, u ulazu zgrade, kako bi se tijelo aklimatiziralo", kaže dr. Štrbo.
Zbog niskih temperatura više posla imali su i vatrogasci, no, prema riječima Hinka Mancea, zapovjednika Javne vatrogasne postrojbe Rijeka, nije bilo značajnijih materijalnih šteta.