Slučaj je otvorio Ured za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta, ali je naknadno prepušten zagrebačkom Županijskom državnom odvjetništvu koje s policijom, Državnom revizijom i Poreznom upravom istražuje poslovanje HŽ-a. Iz izvora bliskih istrazi doznaje se da je zagrebačko tužiteljstvo preuzelo slučaj jer je utvrđeno da se radi o mogućim kaznenim djelima koje su odgovorne osobe počinile u gospodarskom poslovanju. No, utvrdi li se da su neke nepravilnosti povezane s korupcijom u slučaj će se ponovno uključiti i USKOK.
Pročitajte i ovo
Pravosudna drama
Dnevnik Nove TV pitao EPPO je li mu Laptoš prijavila prijetnje i može li potvrditi da informacije nisu curile iz njegova ureda
Borba protiv kriminala
Uhićen policajac zbog primanja mita
Tako još uvijek nije moguće nagađati kada bi istraga mogla biti okončana te hoće li dovesti do podnošenja kaznene prijave, koga bi sve mogla zahvatiti i zbog čega, doznaje se u tužiteljstvu. Pozivajući se na neslužbene izvore Jutarnji list objavio je da se Mravka sumnjiči za sklapanje štetnih ugovora teških više od milijardu kuna. Riječ je, navodno o ugovorima o kupnji električne energije po najvišoj cijeni na tržištu i preprodaji te iste struje po četverostruko nižoj cijeni mostarskom Aluminiju i šibenskom TLM-u.
>> HEP traži 578.000 kuna za priključak, 40.000 'na crno'
Uz ovaj slučaj zagrebačko Županijsko državno odvjetništvo u HEP-u istražuje i slučaj zaposlenja Rade Buljubašića, koji je primao plaću iako je, po vlastitom priznanju, radio u središnjici HDZ-a. Od policije je zatražilo da provede kriminalističku obradu i o navodnim pronevjerama u Hrvatskim željeznicama, među kojima je i sumnja da je član Uprave HŽ-a Marijan Klarić, preko druge tvrtke, HŽ-u prodavao žarulje po tri puta većoj cijeni. (Hina)