HDZ je održao sjednicu Predsjedništva na kojoj je, između ostalog, bilo riječi i o porukama između članova stranke na WhatsAppu i Viberu u kojima su oštro kritizirali vodstvo stranke. Uoči sjednice, politički tajnik stranke Gordan Jandroković rekao je da će vidjeti koji su to ljudi koji su iznosili poruke mržnje i nasilja prema drugima. Nakon sjednice, premijer Plenković poručio je da je sankcioniranje takve komunikacije zadaća ''nadležnih gradskih i županijskih organizacija''.


Nakon predstavljanja programa Kolinde Grabar-Kitarović predsjednik HDZ-a Andrej Plenković stigao je u središnjicu stranke na sjednicu Predsjedništva na kojoj će razgovarati i o svojoj kandidatkinji, ali i o problemu grupnih prepiski članova na Whatsappu i Viberu, u kojima se oštro kritizira vodstvo stranke i politika predsjednika Plenkovića.

Nakon sastanka pred novinare je stao premijer Andrej Plenković koji je kazao da su na sastanku, među ostalim, podsjetili da svaki član stranke ima pravo na slobodu govora i izražavanja, no da HDZ neće ''tolerirati govor mržnje i neprimjerene komunikacije koje su izvan svih uzusa elementarne pristojnosti, a kamoli djelovanja stranke''.

Na pitanje hoće li sankcionirati članove stranke zbog neprimjerene komunikacije na društvenim mrežama, Plenković je rekao da će o tome odlučivati nadležne institucije i časni sudovi. ''To je zadaća svih nadležnih gradskih i županijskih organizacija čiji su to članovi'', rekao je premijer i dodao da takvi primjeri komunikacije ''ne zaslužuju biti dio najjače, najodgovornije i najuspješnije hrvatske stranke''.

''Žao mi je što nisam ranije znao za takve komunikacije, ali sada će nadležni poduzeti mjere. HDZ je jasno iskazao svoj stav'', poručio je Plenković i zaključio da će o eventualnom izbacivanju tih članova iz stranke odlučivati časni sudovi. No kako doznaje Dnevnik Nove TV, svi oni koji su sudjelovali u toj sramnoj konverzaciji bit će izbačeni iz HDZ-a.

Andrej Plenković (Foto: Igor Soban/PIXSELL) Plenković: "U HDZ-u nema afere WhatsApp, već samo ono što je normalno i ono što nije"

Iz HDZ-a su jučer poručili kako je riječ o porukama od kojih neke sadrže i govor mržnje. Politički tajnik stranke Gordan Jandroković uoči sastanka izjavio je kako će vidjeti koji su to ljudi koji su iznosili poruke mržnje i nasilja prema drugima.

"Iskazali su potpunu nelojalnost prema HDZ-u i pozivali naše članove da glasaju za druge kandidate. Ne radi se o uskraćivanju slobode govora, HDZ je demokratska stranka. Ovdje se radi o pozivu na nasilje, mržnju, i HDZ sasvim sigurno to neće tolerirati", rekao je Jandroković.

Najavio je da će uputiti preporuke županijskim organizacijama HDZ-a da vide "koji su to ljudi koji su se služili takvim rječnikom", a njegov je osobni stav da takvima nema mjesta u HDZ-u.

"Naše županijske organizacije prvo će ispitati o kojim se ljudima radi i što su točno govorili. Nakon toga oni koji su prešli dopuštenu crtu dobit će prijedlog svojih županijskih organizacija prema časnim sudovima da ih se na određeni način sankcionira. Moguće je i isključivanje", rekao je Jandroković.

Istaknuo je da je takvo ponašanje za osudu u svakoj normalnoj organizaciji, pa takve osobe ne mogu biti u HDZ-u.

"Ako netko misli kako je normalno da za drugog čovjeka kaže da mu treba 'ispaliti metak u čelo' ili da ga treba pustiti niz rijeku ili ako iznosi poruke mržnje prema onima koji drugačije misle, ako ćemo to ponašanje sankcionirati, a netko nas optuži da smo stranačka policija - neka to čini, ali zna se na kojim vrijednostima počivaju demokratska društva i demokratske stranke. Mi ovdje branimo demokraciju i svjetonazor HDZ-a, oni koji to ne razumiju i koriste ovakav način govora, koji pozivaju na likvidacije i mržnju, tima nema mjesta u HDZ-u. To svima mora biti jasno", rekao je Jandroković.

To će, smatra, pomoći i HDZ-ovoj kandidatkinji za predsjednicu Kolindi Grabar-Kitarović, koja poziva da se međusobno uvažavamo i toleriramo, koja je pozitivna, što će u konačnici biti presudno jer će to ljudi prepoznati.

"To će joj samo pomoći jer ćemo iz HDZ-a ukloniti one koji navijaju za Škoru. Dakle, to joj može biti samo pozitivno", ustvrdio je Jandroković. (M.R./Hina)