Gospodine povjereniče,moje prvo pitanje je vezano uz schengenski režim. Je li 2015. realan rok za ulazak u Schengen i što Hrvatska do tada treba napraviti da bi zadovoljila zajedničku politiku vanjske granice Europske unije?
Pročitajte i ovo
konsenzus
EU priprema novi paket sankcija protiv Rusije: Zbog protivljenja jedne države dogovor nije postignut
Ukidaju se kontrole
Dvije zemlje ulaze u Schengen: "Ovo je povijesni trenutak za njih, ali i za Europsku uniju"
Teška nesreća
Kum poginulog muškarca u Popovači u suzama: "Trebao sam mu reći da ne dolazi"
užas u SAD-u
Strava u bolnici: Muškarac nije poslušao upozorenje, usmrtio ga MRI aparat
očevid u tijeku
Tragedija u Slavoniji: Poginula 16-godišnjakinja nakon pada s motora
U stvari, odgovor je u rukama Hrvatske. Lista uvjeta za Schengen je vrlo jasna, ali konačan stav će dati zemlje članice. Poticat ćemo vas da nastavite s jačanjem vladavine prava, bit ćete također potaknuti na suradnju s ostalim zemljama članicama, posebno oko tehničke opreme potrebne za zaštitu zajedničke vanjske granice.
Također ćete više razmjenjivati informacije sa zemljama članicama, sukladno vašim obvezama iz pristupnog ugovora. Nema sumnje da će Hrvatska i te zahtjeve moći ispuniti u relativno kratkom roku.
>> Fuele ne očekuje nikakve prepreke u ratifikaciji pristupnog ugovora
Kad govorimo o graničnoj politici, ne možemo izbjeći pitanje hrvatskog teritorija. Južni dio je praktički odsječen od ostatka zemlje. Kako Vi vidite rješenje tog problema?
Sve opcije su otvorene. Sve realne opcije i vidjeti ćemo koja će od njih odgovarati očekivanjima. Da to bude efikasna veza između dva dijela i da vidimo koliko će to novca stajati. Kad se to utvrdi, spremni smo dati određenu svotu novca iz strukturalnih fondova, da bi se taj projekt realizirao.
Most Pelješac, što mislite o tom prijedlogu?
Možda će biti most, možda će biti neko drugo rješenje.
Može li ekonomska situacija u Hrvatskoj i na koji način utjecati na povlačenje EU fondova?
Taj novac bi trebao pomoći hrvatskom gospodarstvu. Ali postoje problemi koji bi mogli nekako spriječiti da ih se najbolje iskoristi. Ali to ovisi o apsorpcijskoj sposobnosti hrvatske strane, vašoj mogućoj nesposobnosti da utvrdite prave prioritete ili može biti povezano s mogućnošću zloporabe dijela tih sredstava.
To su sve razlozi zbog kojih se možda novac neće najbolje iskoristiti. Ali ponovno, vi ste svjesni svih tih 'mina', ali svjesni ste i koristi koju može donijeti uporaba tog novca na dobrobit ne samo gospodarstva, već i hrvatskih građana.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook