Nakon sjednice gradskog Stožera za zaštitu i spašavanje, karlovački gradonačelnik Damir Jelić rekao je kako je u objektima pročistača sada 50 do 60 centimetara vode, zbog čega će i štete biti velike. "Ako štete budu minimalne iznosit će milijun kuna, a moguće je da će iznositi i milijun eura", kazao je Jelić.
Pročitajte i ovo
Visoki vodostaji
U Karlovcu izvanredne mjere obrane od poplava, zatvorene neke ceste
BEZ NOVIH POPLAVA
Vodeni val prošao Karlovac: "Situacija je pod kontrolom, nikakvih šteta ne bi trebalo biti"
Kao razlog plavljenja pročistača naveo je nezavršen nasip, koji je svojim izgrađenim dijelom uzrokovao stvaranje jezera čija je razina viša od razine rijeke u koju bi voda trebala oticati. Ipak, pozdravio je jučerašnji dogovor s Hrvatskim vodama da prokopaju na par mjesta krunu nasipa. Riječ je o desnoobalnom nasipu Kupe koji će se sniziti radi osiguranja odvodnje poplavnih vode Korane u Kupu, a što će se učiniti tijekom dana.
VIDEO Sisačku županiju očekuju dva vodena vala, vojska ubrzano gradi zečje nasipe
"Skidanjem krune nasipa za oko pola metra pročistač će biti oslobođen, kao i Gornje Mekušje jer je razina zaobalnih voda (Korane) osjetno viša od Kupe, kamo će se preliti višak vode", pojasnio je Jelić.
Dodao je da su sadašnji vodostaji "takvi kakve ne bilježe ni knjige koje se o zbivanjima u gradu bilježe pet stotina godina", ali i istakno kako su sve poduzete akcije pomoći i spašavanja bile vrlo dobro organizirane. Opća opasnost i dalje je na snazi, jer je čitav prostor od Logorišta do Mostanja pod vodom.
"Nudili smo evakuaciju stanovništva, ljudi su je uglavnom odbijali, a val ide nizvodno i sada Pokupska dolina zahtijeva puni angažman naših snaga. Treba reći da u ovom trenutku potrebe za volonterima nema", rekao je Jelić i zahvalio svim mnogobrojnim volonterima koji su se jučer odazvali jučer na njegov poziv za gradnjom zečjih nasipa.
Za posljedice poplave kazao je kako će biti dugotrajne, a porocesi obnove i izgradnja sustava obrane od poplave trajat će možda i desetak godina. Izvijestio je i kako se najavio ministru poljoprivrede Tihomiru Jakovini na razgovor vezano za ministrove najave EU projekta vrijednog 400 milijuna kuna za gradnju karlovačkog sustava obrane od poplava.
Županijski vatrogasni zapovjednik Goran Franković rekao je novinarima kako je, s obzirom da je vrh vodenog vala prošao kroz Karlovac i urbani dio obranjen, na Stožeru dogovoreno da se sve snage usmjere na pomaganje poplavljenom stanovništvu u ruralnim djelovima Karlovca, nizvodno od grada.
Izvanredne mjere obrane od poplave i dalje su na snazi, jer će tijekom dana najveći vodostaji biti na prostoru Pokupske doline, od Donjeg Mekušja i Graca do Šišljavića, pa će tamo interventne službe biti dostupne građanima na svaki njihov poziv u pomoć.
Kupa je sinoć za maksimalnog vodostaja bila na 844 centimetara, a danas u 11 sati je na 832 centimetra. Korana je s maksimalnih 845 pala na 836 centimetra. No, voditeljica karlovačke Ispostave Hrvatskih voda Biljana Željeznak rekla je za Hinu da to što je vrh vodnog vala prošao ne znači da je najgore prošlo, jer su današnji vodostaji još uvijek viši i od onih koji su u veljači izazvali ogromne štete zbog poplave.
"Problemi koje smo imali sinoć prisutni su i jednako traju i sada, jer su to izrazito visoki vodostaji i iziskuju oprez i poptuni angažman svih uključenih u sustav obrane od poplave i štetnih djelovanja voda", poručila je Željeznjak. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook