Sebastijan već 4 godine otplaćuje stambeni kredit po kamatnoj stopi od gotovo 7 posto. Prijedlog ograničavanja kamate na 5 posto njemu bi bio spas. 'Naravno da mi je opterećenje za kućni budžet i bilo bi sigurno bolje da se kamata smanji. Ostalo bi mi više novaca doma', kazao je Sebastijan.
Efektivne kamatne stope na stambene kredite sada se kreću u rasponu od 4 i pol do gotovo 8 posto. Niža kamata donosi znatnu uštedu. Jednostavan izračun na primjeru kredita od 100.000 eura pokazuje da kamata od 6 i pol posto nakon 30 godina iznosi 127.000 eura pa banci treba vratiti ukupno 227.000. Kamata od 5 posto za isto razdoblje iznosi 93.000 eura, što znači da se vraća 193.000. Ušteda na kreditu je 34.000 eura!
Pročitajte i ovo
Kamate na švicarce
Udruga Franak: Ovo je kompromisno, ali prihvatljivo rješenje
Tako tvrde u udrugama
Presuda banci u Srbiji najava istog scenarija za slučaj 'franak' u Hrvatskoj?
Sebastijan zna na što bi je potrošio. 'Najviše bi htio uložiti u buduće školovanje djeteta', kazao je.
>> 'Ne odustajem od smanjenja minusa! Ako banke žele rat, dobit će ga!'
Udruga franak podržava inicijativu ministra financija. No, traže zakon, a ne političku uredbu. 'Zahtijevamo jasan i pravedan način reguliranja kamata na dugoročne kredite koji neće ovisiti o političkoj volji elita, odnosno zahtijevamo da se način obračuna kamata na dugoročne kredite ne regulira internim uredbama', kazao je Mladen Majetić iz Udruge Franak.
Bankarski analitičari Linićev prijedlog smatraju nedorečenim. Predlažu da se ograniči rast kamata, ne i sama visina kamate koja kažu ovisi o tržišu. U suprotnom očekuju negativne učinke. 'Prva stvar koja će se desiti da će još dodatno pasti kamate na oročenja, odnosno na štednju, ali isto tako srednjoročno treba očekivati da bi se mogla uvesti puno restriktivnija politika odobravanja samih novih kredita', kazao je Vjeko Peretić, bankarski analitičar.
Na redu je ministar Linić da nađe najbolje rješenje.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook