Skup u Zagrebu tijekom kojeg je u petak održana sjednica središnjeg odbora ELRD-a a u subotu konferencija "EU i Jugoistočna Europa - iskustva" bio je "još jedna prilika europskim liberalima da naglase svoju čvrstu podršku ulasku Hrvatske u EU i svim hrvatskim institucijama i političkim čimbenicima u pripremi zemlje za punopravno članstvo u Uniji" rekla je Neyts-Uyttebroeck na završnoj konferenciji za novinare.
Pročitajte i ovo
Ključ je suradnja
EK: Nema nacionalnog rješenja za izbjegličku krizu
Treba učiniti više
Zemlje EU-a za zajednički nadzor vanjskih granica i brži povrat ekonomskih migranata
"Istodobno smatramo da EU mora iskoristiti vrijeme koje je još preostalo prije nego Hrvatska uđe u Uniju za reformu svojih institucija. To (reforme) se mora učiniti, ali se nikako ne smije koristiti kao izlika za odugovlačenje ili odgodu ulaska Hrvatske u EU", rekla je predsjednica europskih liberala.
"To se mora učiniti paralelno, jer je potpuno izvedivo. Tu je riječ puno više o političkoj volji nego o manjku vremena", dodala je Neyts-Uyttebroeck.
Istaknula je kako europski liberali nisu i nikad nisu ni bili
pristalice moratorija u procesu proširenja što se odnosi i na Hrvatsku i na ostale zemlje kandidate.
"Također smatramo da je EU mora ispuniti svoja obećanja da će i ostalim, postojećim i budućim zemljama zapadnog Balkana otvoriti europsku perspektivu i mogućnost članstva u EU kad budu spremne za to", neovisno o tome koliko će to dugo trajati, rekla je belgijska političarka.
Uz tu, skup političkih liberala u Zagrebu ima još jednu političku poruku koja se odnosi na budući status Kosova, rekla je Neyts-Uyttebroeck.
"Ovdje su bili predstavnici liberala iz Srbije, kosovskih Albanaca i kosovskih Srba i uspjeli smo postići široki konsenzus o tom pitanju, a to nije mala stvar", naglasila je Annemie Neyts-Uyttebroeck najavivši da će europski liberali nastaviti pomagati kolegama iz Srbije i Kosova stalnim kontaktima, kao što su to činili i dosad.
"Predsjednica HNS-a i jedna od potpredsjednica ELRD-a Vesna Pusić prepričala je sadržaj dvodnevnog skupa i ocijenila kako su obje teme današnje konferencije pokazale faze u kojima se regija nalazi na putu u EU i potvrdile činjenicu da postoji i političko vodstvo i spremnost i ideje za ostvarivanje cilja pretvaranja zemalja regije u, kako je rekla, "liberalne moderne demokracije".
Govoreći o temi odnosa Srbije i Kosova Pusić je ustvrdila kako su "nama u Hrvatskoj mnoge stvari iz te rasprave dobro poznate i iz vlastite razmjerno nedavne prošlosti" te ocijenila kako "iz istog razloga naši kolege iz Srbije i Kosova, bez obzira na teškoće, mogu razmjerno optimistično gledati na svoju budućnost".
Predsjednica HNS-a podsjetila je kako su prije nekoliko godina Hrvatska i Srbija međusobno imali teške, "predpolitičke" probleme, ali i izrazila uvjerenje kako je Hrvatska uspjela doći na razinu političkih problema koji se očituju u razlikovanju u političkim stajalištima, a ne u pitanjima definiranja vlastitog profila.