Predstavnici Europske komisije došli su pročešljati provodi li Hrvatska reforme koje je obećala. 'Problemi sa kojima se Hrvatska danas suočava - duboko su ukorijenjeni i nisu primarno rezultat nepovoljnog vanjskog utjecaja', kaže Servaas Deroose iz Glavne uprave za gospodarske i financijske poslove EK.
Pročitajte i ovo
raskidaju se ugovori
Propala tvrtka koja je financirala Dodika: Nisu uspjeli izbjeći američke sankcije
KAD NE IDE S NAFTOM I PLINOM
Rusija ovime drži Zapad u šaci: Putin sada prijeti zabranom izvoza - to bi moglo izazvati kaos
Europski predstavnik istaknuo je kako pod hitno treba smanjiti minus u državnoj blagajni, povećati BDP, provesti reformu tržišta rada, pojačati nadzor nad financijskim sektorom te unaprijediti poslovno okruženje.
'Hrvatske kompanije posluju u nepogodnom okruženju za produktivnost i ulaganja. Hrvatska je među najgorim EU članicama u brojnim međunarodnim istraživanjima o konkurentnosti', dodaje Deroose.
Hoće li EU financirati Pelješki most? 'Dobili smo potvrdu za cestovno povezivanje juga zemlje'
Potpredsjednik Grčić je puno optimističniji. Iako priznaje kako se neće u potpunosti ostvariti projekcije Europske komisije. No najbitinije je... 'Nemamo ništa u crvenom. Što znači da se držimo rokova koje smo preuzeli i odrađujemo reforme', kaže potpredsjednik Vlade Grčić.
Požalio se Grčić i kako se Vlada nepravedno kritizira. Podsjeća kako su Restrukturirali brodogradnju, proveli fiskalizaciju, predstečajne nagodbe, uveli produljenje vijeka odlaska u mirovinu, te proveli Zakon o radu. 'Sada smo mi vrlo blizu te površine potreban je dodatni napor da izronimo', kaže Grčić.
Procedura je jasna. Ukoliko se ne poštuju preporuke - slijede sankcije. 'Ako nema napretka na fiskalnoj strani slijedi još jedna preporuka ali ima i drugih posljedica - popust suspenzije novca iz EU fondova', kaže Deroose.
Branko Grčić ne vjeruje da će do toga doći. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook