Europska je komisija u utorak pozdravila načelan dogovor Hrvatske i Slovenije da međusobne granične sporove riješava Međunarodni sud pravde u Den Haagu.
Podijelite
"Komisija pozdravlja činjenicu da su se Hrvatska i Slovenija u načelu dogovorile o izboru arbitra s ciljem rješenja graničnih pitanja. Komisija ohrabruje obje strane da sada dogovore modalitete arbitraže i da nastave raditi na konačnom rješavanju ostalih otvorenih bilateralnih problema", izjavio je za Jutarnji glasnogovornik EK-a Michael Mann.
Mann je također još jednom upozorio Hrvatsku da EK očekuje da se Zagreb suzdrži od jednostranog proglašenja Zaštićenog ekološko-ribolovnog pojasa na Jadranu (ZERP) 1. siječnja 2008.
"Jednostrano aktiviranje ZERP-a moglo bi imati negativne posljedice u pristupnim pregovorima", rekao je Mann. No, dodao je da je EK podržala intenzivne stručne konzultacije Hrvatske, Slovenije i Italije o tom pitanju.
Istodobno je objavljeno da je primjena ZERP-a na stručnoj razini između RH, Slovenije i Italije praktički već dogovorena te da je sporan ostao još samo jedan detalj. Sada se očekuje da će se ti dogovori sa stručne podići na političku razinu i prema neslužbenim najavama završni sastanak o primjeni ZERP-a mogao biti održan krajem rujna.