"Djeca nakon odlaska roditelja u zatvor snose najteže posljedice, žive roditeljev izbor i sama se osjećaju kažnjena a da za to nisu ništa kriva", kazala je Jelavić.
Po njezinu opažanju, ta su djeca često zanemarena, zaboravljena od društva, u njih se upire prstom, što se nikako ne bi smjelo događati.
Kako ni jedna skupina djece ne smije biti marginalizirana, organizirali smo stručnjake koji se bave djecom da bi im ukazali na potrebu da s puno više pažnje i senzibiliteta pristupe toj djeci, napomenula je Jelavić.
Djeca imaju pravo na posjete roditelju u zatvor svaki tjedan i za blagdane ali, kako su zapazili djelatnici Ureda pravobraniteljice, zatvorski posjeti organiziraju se u prostoru koji ne djeluje nimalo prijateljski, a za maleno dijete može biti i "zastrašujući".
Posebno je važno omogućiti kontinuitet posjeta i održavanje obiteljskih veza s roditeljima koji su osuđeni zbog, primjerice, privrednog kriminala, a nisu nasilnici, istaknuto je na skupu.
Da se mora očuvati obitelj i zaštititi prava djece i roditelja ukazao je i sudac Vrhovnog suda Ranko Marijan, ističući kako sami zakoni, koliko god bili dobri, ne mogu uspostaviti ravnotežu između nužnih kaznenih odredbi koje ograničavaju slobodu i zaštite prava djece i roditelja.
"Naši su zakoni dobri i u skladu s europskim standardima, ali je puno važnije kako ih i s koliko senzibiliteta primjenjuju ljudi, suci, socijalni radnici i profesionalci u zatvorskom sustavu", istaknuo je Marijan.