Po dvorištima Đakovštine zabrujale su električne škare. Počela je sezona šišanja ovaca, a uzgajivači konačno imaju - kupca za vunu.
Pročitajte i ovo
Velika šteta
Uništeni su mnogi domovi, stoka je počela ugibati: "Mojih 30 godina u vrećama stoji..."
iskustva mještana
Ministar posjetio poplavom pogođena područja: "Jesu li se djeca uplašila? - Sin me pitao jesmo li u akvariju"
dobili doživotni zatvor
Užas u susjedstvu: Ubili kćer (18) jer je odbila dogovoreni brak
TAJNI STANAR
FOTO Policija im upala u kuću zbog droge, ali ono što su pronašli ih je zaista prestrašilo
Životna bitka
FOTO Cvita nije mogla plivati ni oduprijeti se valovima: Nađena je bespomoćna kod Visa
'Prvi put nakon rata je krenulo ozbiljno. Cijena super, plaćanje, donesu ambalažu ljudi. Sve u redu', presretan je uzgajivač ovaca Milan Čušić.
Državne institucije su zakazale, pa su otkupljivača pronašli sami i to na području Zagreba. Svaki uzgajivač dobije vreće i 5 kuna po kilogramu vune.
Sljedećih dana na području Đakovštine bit će pošišano 10.000 ovaca i prvi put nakon dugo godina vlasnici će konačno od toga imati i koristi.
'Oko tonu i pol ovaj tjedan, a sljedeći se namjerava predati oko 2 i nešto tone ovčje vune. To je 10-15 tisuća kuna više u džepovima uzgajivača ovaca', pojasnio je organizator otkupa Mile Kaselj.
Šišanje ovaca do sad je bio problem. Uzgajivači su ga plaćali, a vunu bacali.
'To je bio i ekološki problem. Ljudi nisu imali kuda s vunom. U šume su bacali, svašta se radilo', kazao je Čušić.
Iako je ovčja vuna tražena primjerice, u Indiji, u Hrvatskoj zbog propasti tekstilne industrije za takvu sirovinu nema mnogo mjesta.
'Znamo da je to nus proizvod u ovčarstvu koji je jako vrijedan. Ali nažalost, kod nas toga nije bilo. Evo sada ide na bolje, tendencija je da će cijene ići gore. Vuna kompletna ide za izvoz'.
S ovce se u prosjeku skine 3 kilograma vune, pa prihod od prodaje iznosi 15 kuna. Iako 10 kuna plaćaju šišanje, uzgajivači napokon imaju računicu u plusu.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr