Predsjednik Ceha Tonči Božanić upozorio je kako je Hrvatska, kao i sve države članice EU-a, potpisnica UN-ove Konvencije o pravu mora, te da s pozicija međunarodno preuzetih obveza predstavnici EU-a ne mogu raditi pritisak na zemlju članicu UN da odustane od prava koje su iskoristile većinom sve države članice EU-a.
Pročitajte i ovo
SJEDNICA VLADE
Plenković sasuo paljbu po SDP-u: "Postali su demagoško-populistička nakupina"
vlada suzbija spekulacije
Ključna točka u sirijskom građanskom ratu: "Pad Damaska je samo pitanje vremena"
U Cehu ribara ističu da se dokument, odnosno zapisnik koji su 4. lipnja 2004. godine u Bruxellesu potpisali državni tajnici Italije, Slovenije i Hrvatske, vezano za primjenu ZERP-a, tumači tako da smo njime preuzeli obvezu da ne primjenjujemo ZERP na zemlje članice EU-a.
U tom je zapisniku navedeno kako je hrvatska strana samo obavijestila Italiju i Sloveniju da je Hrvatski sabor donio odluku da ZERP neće primjenjivati na zemlje članice EU dok se ne sklopi Ugovor o partnerstvu o ribarstvu izmedu EU i Hrvatske.
Dakle, rečeno je da će se ZERP primjenjivati i na njih nakon sklapanja Ugovora o partnerstvu u ribarstvu, a ne da se trajno odustaje od njegove primjene na zemlje članice EU-a.
Ceh naglašava kako se u slučaju odustajanja od primjene ZERP-a na Italiju hrvatski ribari ne bi mogli pomiriti s činjenicom da za talijanske ribare vrijede drugačija, blaža pravila ribolova i da ne podliježu nikakvom nadzoru, odnosno da u ZERP-u mogu raditi što ih je volja.
U isto vrijeme hrvatski bi ribari bili dužni poštivati Zakon o morskom ribarstvu te bi ih se nadziralo i sankcioniralo, što bi bio svjetski presedan te diskriminirajuće i ponižavajuće za njih, poručuju iz Ceha ribara.