'Kada je riječ o Hrvatskoj, preostalo izvanredno pitanje je zahtjev Tužiteljstva da Hrvatska osigura određeni broj ključnih vojnih dokumenata iz operacije Oluje 1995. Neuspješni napori mog ureda kroz dulje vrijeme da pribavi te dokumente traže da Tužiteljstvo iznese taj predmet pred Vijeće', rekao je Brammertz u obraćanju Vijeću sigurnosti.
Pročitajte i ovo
Prvi u Hrvatskoj
Veliki uspjeh splitske bolnice: Revolucionarnim zahvatom pacijentu zaustavili rad srca i pluća pa ugradili protezu
krivotvoreni dokumenti
I to je moguće: Srbin tvrdio da je Hrvat, otkriveno zašto
Na zahtjev ICTY-a Hrvatska je provela više istraga i podnijela nekoliko izvješća, dajući dodatne informacije o istragama i o 'lancu držanja nestalih dokumenatata', kazao je Brammertz. Naglasio je kako je 'ključno da Hrvatska preda te ključne dokumente', dodajući da je o tom nedavno razgovarao u Hrvatskoj s najvišim dužnosnicioma te da će ostati u bliskom kontatku s hrvatskim vlastima kako bi se u skoroj budućnosti ostvario napredak. Brammertz je na sjednici zahvalio premijeru Ivi Sanaderu na pokazanom 'osobnom interesu i odlučnosti da riješi to pitanje'.
Premijer Sanader je na sjednici izrazio zadovoljstvo što je Brammertz potvrdio 'ukupnu dobru suradnju Hrvatske s ICTY-em', a u slučaju predaje konkretnih dokumenata izrazio je neslaganje s ocjenama tužitelja. Naglasio je da će Hrvatska nastaviti punu potporu ICTY-u kao članica Vijeća sigurnosti, NATO-a i buduća članica EU-a. 'U moj ured je stiglo izvješće o tome tko posjeduje te dokumente, ali velika većina tih dokumenata još nije dostavljena Tužiteljstvu', naveo je tužitelj.
Izvješće glavnog tužitelja Brammertza znatno je povoljnije od onoga što se očekivalo, i očito su mjere koje poduzimaju hrvatska vlada i pravosuđe, razgovori koje je Brammertz vodio tijekom posjeta Hvatskoj, te diplomatska kampanja premijera Sanadera u New Yorku, povoljno utjecali na ublažavanje oštrine izvješća. Uoči sjednice Vijeća sigurnosti premijer Ivo Sanader susreo se s američkim veleposlanikom Clintom Williamsonom, koji je u State Departmentu zadužen za tematiku ratnih zločina. Vijeću sigurnosti UN prvi se obratio Patrick Robinson, predsjednik ICTY-a.
Sanader: Hrvatska u cijelosti surađuje s Tužiteljstvom ICTY-a
Hrvatski premijer Ivo Sanader je u obraćanju Vijeću sigurnosti UN izrazio zadovoljstvo ocjenom glavnom haaškog tužitelja Sergea Brammertza o 'ukupno dobroj suradnji' Hrvatske i ICTY-a, te izrazio neslaganje s Brammertzovom ocjenom vezanom uz izostanak predaje dijela vojnih dokumenata, odnosno tzv. topničkih dnevnika iz Oluje.
'Drago nam je da je tužitelj potvrdio ukupno dobru suradnju Hrvatske s ICTY-em. Obzirom na pojedinačni slučaj dostave dokumenata, Hrvatska ima različito stajalište od procjene tužitelja', kazao je. Naglasio je da je zbog tog neslaganja s ocjenom tužitelja, koji je stranka u postupku, Hrvatska 'u skladu s pravilma postupka ICTY-a zatražila da raspravno vijeće potvrdi ispunjavanje hrvatskih obveza dostave traženih dokumenata ili utvrđivanja u čijem su se posjedu nalazili ili nalaze'.
Hrvatska će po njegovim riječima nastaviti u cijelosti surađivati s tužiteljem ICTY-a, te i dalje aktivno podupirati Haaški sud u ostvarenju njegovih ciljeva, kao članica Vijeća sigurnosti UN i NATO-a, te buduća članica Europske unije. Sanader je istupu izrazio žaljenje što su još uvijek na slobodi haaški optuženici Ratko Mladić i Goran Hadžić, počinitelji nekih od najtežih zločina u Europi nakon Drugog. svjetskog rata, kao što su pokolji u Srebrenici i Vukovaru. Također ja kazao kako žali što Slobodan Milošević nije dočekao presudu, jer je bi ona razjasnila genezu njegove politike agresije i sustavnih ratnih zločina.
(Hina)